ניתוח הרמת סינוס – מה זה? למה? ואיך?

ניתוח הרמת סינוס

השתלת שיניים מוצלחת מחייבת מסת עצם מספקת שאליה יוברגו השתלים הדנטליים. העצם אליה מוחדרים השתלים היא זאת של הלסת וכאשר היא בעייתית מבחינת מסה (קצרה או צרה מידי) ולא יכולה לתמוך בהחדרת השתלים, יש צורך בהליך מקדים שקרוי ניתוח הרמת סינוס. קיימות שתי אפשרויות לביצוע פרוצדורה זו – הרמה סגורה או פתוחה ובשורות הקרובות נכיר לכם אותן יותר לעומק.

 

ניתוח? למה הכוונה?

אז מה זה בדיוק הרמת סינוס? ומהו אותו סינוס שיש להרים? ובכן, ניתוח הרמת סינוס או במונח היותר המקצועי שלו – הרמת רצפת הסינוס המקסילארי, הוא ניתוח שבו משתילים עצם על מנת לעבות את עצם הלסת שאמורה להחזיק בשתלים. מטרת ההליך היא ליצור מצב בו לאחר תקופת זמן קצרה יחסית, עצם הלסת תהיה ארוכה, רחבה, צפופה וחזקה מספיק על מנת שהשתלים שבתוכה יעוגנו בחוזקה. הסינוס המקסילארי הוא אותו חלל שמצוי ממש מעל  עצם הלסת והוא נראה גדול ונפחי יותר כאשר עצם זו הינה דקה וקצרה. מצב שכזה בעצם הלסת אינו מיטבי עבור החדרת שתלים דנטליים, שיכולים לשבור את העצם, לחצות אותה לכל אורכה עד לסינוסים או פשוט לאחוז בה בצורה חלשה ולא חזקה מדי. אותה "הרמה" הינה למעשה הגדלה של ממדי עצם הלסת לכיוון החלל המקסילארי כך שנפחו קטן.

 

ניתוח הרמת סינוס והשתלת עצם – כיצד הדבר נעשה?

במהלך ניתוח הרמת סינוס והשתלת עצם, ניתן להשתמש במספר חומרים על מנת להגדיל את ממדי עצם הלסת של המטופל:

  • עצם ממקור עצמי – העצם יכולה להילקח מאזור הירך של המטופל או לחלופין, ממקום אחר בלסת שבו העצם הינה נפחית וגדולה יותר.
  • עצמות בקר מרוסקות – זהו החומר הנפוץ ביותר לצרכי הרמת סינוס והשתלת עצם וזאת בשל מחירו הנמוך והזמינות המיידית שבה ניתן להשיג את החומר.
  • חומרים אנאורגניים – דוגמת מלחי סידן שונים שמהווים תחליף לעצמות טבעיות.

החומרים המושתלים מספקים פתרון כפול בכל מה שקשור לעיבוי והארכה של עצם הלסת. מצד אחד התוספת שלהם מהווה הגדלה נדרשת של מימדי העצם וכמו כן, נוכחותם מעודדת יצירת עצם חדשה וטבעית במקום כך שהעצם הופכת לחזקה וצפופה יותר.

ניתוח הרמת סינוס

הרמת סינוס סגורה – כאשר יש צורך בתוספת עצם מינימאלית

כאמור, ניתוח הרמת סינוס קיים בשתי אפשרויות – הרמה סגורה או פתוחה. אם הומלץ לכם לעבור הרמת סינוס סגורה, הדבר אומר כי מצב עצם הלסת שלכם לא נורא כל כך וזקוק אך ורק לתגבור מינימאלי של 2 עד 3 מ"מ של חומר עצם. ההרמה הסגורה מהווה הליך כירורגי קל ומהיר יחסית ומייד עם סיומו ניתן להחדיר את השתלים הדנטליים ולמעשה לבצע השתלת שיניים מלאה. משום שמדובר בהרמה קטנה של עצם הלסת, הרופא המטפל יכול לגשת לאזור הסינוסים דרך פתח אנכי מתחתית החניכיים. עובדה זו מקלה משמעותית על המורכבות של ההליך עם מינימום תופעות לוואי.

 

ניתוח בשיטה הפתוחה – ההליך המורכב יותר

לעומת הרמת הסינוס הסגורה, הרמת סינוס פתוחה נועדה לאפשר השתלת שיניים במקרים בהם קיים חוסר עצם קיצוני בעצם הלסת של יותר מ-5 מ"מ. כאשר מצב זה מתרחש, לא ניתן להחדיר שתל דנטלי מבלי לשנות ולשפר את ממדי העצם בצורה משמעותית, עם כמויות גדולות יותר של עצם מושתלת. כמויות אלו אינן יכולות לעבור השתלה דרך הכיוון האנכי של החניכיים ולכן יש לבצע את החתך מהצד, כלומר, מהכיוון האופקי. ניתוח הרמת סינוס פתוחה נחשב ליותר מסובך ומורכב לביצוע, הוא טומן בחובו תקופת החלמה ממושכת יותר ולא ניתן לבצע את ההשתלה מיד לאחריו, אלא רק לאחר פרק זמן של מספר חודשים.

 

הרמת סינוס תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים – מה חשוב לדעת?

כמו כל ניתוח, גם ניתוח הרמת סינוס טומן בחובו מספר סיבוכים אפשריים. יחד עם זאת, תכנון נכון של הפרוצדורה וביצוע מדויק מורידים את הסיכויים להופעת הסיבוכים. לאחר הרמת סינוס סיבוכים אפשריים יכולים להיות זיהומים, סינוסיטיס (דלקת של הסינוסים) כרונית או אקוטית ולעיתים גם דימום מוגבר. ומה לגבי תופעות לוואי? ובכן, במקרה של הרמת סינוס תופעות לוואי כמעט ולא קיימות אך במידה וכן, הן עשויות לכלול נפיחות באזור החניכיים, בצקת מתחת לעיניים, דימומים קלים ולעיתים מאוד נדירות גם כאבים חזקים, אך תופעות אלו יחלפו תוך מספר שעות עד מספר ימים בלבד. מניעת תופעות הלוואי נשענת בעיקר על טיפול בבעיות חניכיים לפני ההליך וכמו כן, נטילת תרופות אנטיביוטיות למניעת חדירות מזהמים חיידקיים לאזור הסינוסים.

 

ניתוח הרמת סינוס זמן החלמה – תלוי בסוג ההרמה

לאחר ניתוח הרמת סינוס זמן החלמה הוא דבר שמשתנה בהתאם לסוג ההרמה שמבצעים. במקרה של הרמת סינוס סגורה החלמה מהירה צפויה לכם ולמעשה תוכלו לעבור את השתלת השיניים באופן מיידי לאחריה. אמנם יתכנו כאבים לאחר התפוגגות השפעת חומרי ההרדמה אך אלו חולפים כלא היו תוך מספר שעות. ייתכן שתתבקשו לא ללעוס על הצד שעבר את ההרמה וכמו כן, יש להימנע במשך מספר ימים מביצוע פעילות ספורטיבית שעשויה לגרום לנפילה או חבלה. כאשר מדובר על הרמת סינוס פתוחה שנחשבת ליותר מורכבת, הדבר יתבטא גם בתקופת ההחלמה שתהיה ארוכה יותר.

עבור סוג זה של הרמת סינוס החלמה ממוצעת אורכת בין חודשיים לחצי שנה, אך הנפיחות וחוסר הנוחות בחניכיים ובסינוסים אמורים לחלוף לאחר פרק זמן קצר יותר של עד שבועיים. במהלך ניתוח שכזה הרופא עשוי להשתמש בתפרים מתמוססים אך ישנם מקרים שבהם הוא יידרש לבצע חתך גדול יחסית בחניכיים ויתבצע שימוש בתפרים שיש להסירם בקליניקה. פקטורים נוספים שיקבעו את משך ההחלמה שלכם מהניתוח הם הימנעות מעישון וצריכת אלכוהול, שמירה על הוראות הרופא והטיפול התרופתי שתקבלו.

 

כמה עולה ניתוח הרמת סינוס?

כעת, כשאתם יודעים מה זה בדיוק הרמת סינוס וכיצד הדבר מבוצע, אתם בוודאי רוצים לדעת גם כמה עולה ניתוח הרמת סינוס? ובכן, עבור ניתוח הרמת סינוס מחיר סביר שייגבה מכם יכול לנוע בין 6,000 ל- 20,000 שקלים. ההבדלים במחירים נובעים ממספר גורמים, ביניהם המקצועיות והניסיון של הרופא המטפל, כמות העצם שיש להשתיל, סוג ההליך (הרמה פתוחה יקרה יותר) והאם יש לבצע טיפולים מקדימים כגון עקירות, טיפולי חניכיים ועוד. אצלנו תוכלו לעבור ניתוח הרמת סינוס על ידי מיטב המומחים, במחירים משתלמים והוגנים, עם אפשרות להסדרי תשלום נוחים ופריסת תשלומים ללא ריבית. מוזמנים ליצור איתנו קשר ולשמוע את כל הפרטים.

דילוג לתוכן