חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

נסיגת חניכיים טיפול – מתי הדבר נדרש? וכיצד מבוצע?

נסיגת חניכיים טיפול – מתי הדבר נדרש? וכיצד מבוצע?

אחוז ניכר מהאוכלוסייה הבוגרת סובל ממה שעלול לדרוש בעתיד במקרה של נסיגת חניכיים, מצב שבו רקמת החניכיים נסוגה לאחור וחושפת חלקים גדולים יותר של השיניים.

מאחר והחניכיים אוחזות בשיניים ובין היתר גם מונעות חדירת זיהום חיידקי לשורשים, הרי שבמקרה של נסיגת חניכיים טיפול הוא דבר הכרחי בכדי להציל את השן ולשמור על בריאות הפה.

מה גורם לנסיגה ואילו טיפולים תמצאו במרפאת ד"ר הכהן כנגדה? מייד תבינו.

נסיגת חניכיים: מדוע חשוב לבצע טיפול? ומה הגורמים לצורך?

נסיגת חניכיים הינה מצב בו עקב סיבות שונות החניכיים מתחילות לסגת לאחור ("למטה" בלסת תחתונה ו-"למעלה" בלסת עליונה).

במקרה של נסיגת חניכיים טיפול הוא דבר חשוב מאוד, מאחר והחניכיים הינן חלק ממערך שלם שנועד לתמוך בשיניים שלנו ולשמור עליהן חזקות.

ככל שמערך זה מתנוון או סובל מדלקת כלשהי, הרי שהקשר בין השיניים לעצם נחלש עד למצב הקריטי של אובדן שלהן.

החניכיים יכולות לסגת עקב מספר גורמים וביניהם:

 • הגורם הגנטי – החניכיים של כולנו נסוגות בקצב שונה שמוכתב גנטית.
 • גורמים מכניים – פגיעה מכנית בחניכיים מאיצה תהליכי ניוון ונסיגה שלהן, כשבין המקרים השכיחים ניתן לציין צחצוח אגרסיבי שלהן או שימוש במברשת שיניים בעלת סיבים קשים, חיטוט בשיניים עם ציפורניים או קיסמים לאורך זמן, פירסינג ועוד.
 • כתריםהשתלת שיניים או כתר, במידה והם לא בוצעו כהלכה, הם עלולים לפגוע בחניכיים ולגרום לתהליכי נסיגה מואצים.
 • דלקות חניכיים – מחלות חניכיים גורמות לתהליכים דלקתיים לספוג חלק ניכר מהחניכיים ולנסיגה מואצת.

מעבר לזאת, גם תהליכי ספיגה של עצם הלסת עלולים לגרום למופע של נסיגה(מה שגם כן עלול להתרחש עם הגיל ומסיבות נוספות), כמו גם נזקים של אורח חיים (עישון, צריכת אלכוהול מוגברת ועוד).

בשורה תחתונה, ללא טיפול מתאים ייווצר מצב בו השיניים מתנדנדות ומאבדות אחיזה בעצם הלסת, עד לנשירה שלהן.

נסיגת חניכיים תסמינים: כיצד אפשר לזהות?

שמירה על בריאות הפה וכן טיפול בחניכיים שלכם, הכרחיים וחשובים לתפקוד היומיומי של כל אדם וכמובן לשמירה על אסתטיקה. נסיגת חניכיים היא בעיה רפואית נפוצה שניתן לטפל בה, ואף לעצור אותה בעזרת טיפול מתאים.

נסיגה של חניכיים משמעותה, נסיגה של רקמת החניכיים שעוטפת את השן מעלה לכיוון שורש השן. חשיפת שורשי השיניים עלולה לגרום לכאבים, עששת וחורים בשיניים, רגישות לקור ולחום ואף איבוד שיניים במקרים חריגים. יתרה מזאת, נסיגה יכולה להשפיע על היכולת לאכול ולדבר וכן על נראות השיניים.

נסיגה התחלתית אינה כואבת כך שהיא מתפתחת לאיטה באין מפריע ומבלי שנשים אליה לב.

למעשה ניתן לומר כי כמעט כל אחד מאיתנו יפתח בסופו של דבר עם הגיל נסיגה קלה, אך בדרך כלל בלי תסמינים כלל וכלל.

במקרה של נסיגת חניכיים תסמינים יופיעו במידה והמצב הופך לפרוגרסיבי ומואץ, כך שלאט לאט החניכיים נסוגות עד לנקודה קריטית שבה מתחילים להופיע התסמינים השונים.

תסמינים מרכזיים

לנסיגת חניכיים תסמינים פיזיים, שיתפתחו עם החמרת הבעיה. התסמינים הבולטים הם רגישות השיניים לקור ולחום, היווצרות רווחים בין השיניים ומראה שיניים גדולות יותר. כמו גם, נפיחות ואדמומיות בחניכיים, דימום מהחניכיים בעת צחצוח השיניים, ואף ריח פה רע.

בין התסמינים הנפוצים במקרה של נסיגה מואצת ניתן לציין:

 • כותרות שיניים אשר נראות ארוכות.
 • מרווחים שנוצרים בין השיניים.
 • דימום מהחניכיים בזמן צחצוח או אכילה.
 • הופעת רגישות בשיניים ובחניכיים לחום ולקור.
 • ריח רע מהפה.
 • במקרה של כתרים, חשיפת המבנה שעליו מולבש הכתר (פס בצבע שחור).

בשלבים הקיצוניים של נסיגת חניכיים חמורה, השיניים גם יתחילו להתנדנד ועלולות לפרוץ גם דלקות מתוך שורשי השן.נסיגת חניכיים טיפול

מה הגורמים לנסיגה של חניכיים?

נסיגת חניכיים יכולה להתפתח אצל אנשים בגילאים שונים, וגם בקרב אלו המקפידים על היגיינת פה טובה. לנסיגה שכזו גורמים רבים: צחצוח שיניים אגרסיבי ומתמשך, הצטברות אבנית בחניכיים, חוסר היגיינה, עישון, פציעה של החניכיים על ידי חפצים זרים, ואף טיפולים ליישור שיניים, הם כולם מהווים גורמים לבעיה.

מלבד נסיבות אלו, חשוב לציין שנסיגה של חניכיים יכולה להתרחש גם באופן טבעי ובלתי נמנע. זאת בשל גיל מבוגר, מבנה לסת בעייתי או גנטיקה.

עוד לפני טיפול ממוקד

איך ניתן לעצור את הנסיגה? הנתונים מראים כי למעלה מ- 75% מהאוכלוסייה הבוגרת (מעל גיל 35) סובלת מבעיות כאלו ואחרות שקשורות לחניכיים שלהם, בין היתר דורשת נסיגה מענה מהיר ככל הניתן.

יחד עם זאת, ניתן למנוע את המצבים הקיצוניים בה מחייבת נסיגת חניכיים טיפול ממוקד ומורכב, על ידי ביצוע של מספר פעולות שגרתיות.

התשובה לשאלה איך לעצור נסיגה בזמן מאוד פשוטה – הפסיקו לעשן והימנעו מצריכת אלכוהול מוגזמת (אורח חיים שכולל עישון ושתיית אלכוהול הוכח ככזה שפוגע בחניכיים), צחצחו שיניים בצורה נכונה, בקרו בזמן אצל שיננית, רופא שיניים ברעננה או רופא באיזורכם (שיננית תוכל גם להסביר לכם כיצד לצחצח, כיצד להשתמש בחוט דנטאלי וקיסמים דנטאליים ותסיר את האבנית ורובד חיידקי השן) והגיעו לבדיקות שגרתיות אצל רופא השיניים.

במידה ובפיכם כתר שאינו נוח לכם, חשוב מאוד גם שתדאגו להחלפתו.

מהן דרכי הטיפול בנסיגת חניכיים?

דרך הטיפול הראשונית והפשוטה ביותר בנסיגה היא ניקוי עמוק, ובשמו המקצועי – ׳הקצעות שורשים׳. עבור אנשים רבים ניקוי עמוק ושגרת היגיינת פה טובה, ימנעו החמרה של נסיגת החניכיים. עם זאת, יתכן שניקיון יסודי לא יסייע בפתרון הבעיה, ואז ניתן לבצע ניתוח להשתלת חניכיים.  במהלך ניתוח זה נעשית השתלה של רקמות חניכיים בריאות (מאזורים אחרים בחלל הפה), באזורים בהם ישנה נסיגה משמעותית.

חשוב לציין, שגילוי וטיפול מוקדמים בבעיות חניכיים, יקלו על הטיפול בהן. זאת משום שהזמן הוא גורם חשוב במיוחד בנסיגה של חניכיים – הזנחה והיעדר טיפול יכולים להחמיר משמעותית את המצב, ולהביא אף לדלקות ואיבוד שיניים.

תיקון נסיגת חניכיים ללא ניתוח – כאשר המצב אינו גרוע מידי

כעת כשהבנתם שבמקרה של נסיגת חניכיים טיפול הוא לעיתים דבר שלא ניתן להימנע ממנו. נשאלת השאלה כיצד מטפלים בבעיה? ובכן, כאשר מצב נסיגת החניכיים מתחיל להראות סימנים של החמרה ברורה אך עדיין לא קריטית, ניתן לטפל במצב ללא ניתוח.

תיקון נסיגת חניכיים ללא ניתוח מתבצע בכמה אפשרויות:

 • טיפול אנטיביוטי – כאמור, זיהומים שונים עשויים לפגוע בחניכיים ולגרום לנסיגתם. טיפול אנטיביוטי מסייע לגוף להיפטר מהדלקת החיידקית ולגדל רקמת חניכיים בריאה. ניתן במקביל להשתמש גם במי פה עם חומרים מחטאים (על בסיס כלורהקסידין ודומיו).
 • ניקוי חניכיים עמוק – הליך שקרוי גם "הקצעת שורשים". הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית, החניכיים מופרדות מהשיניים ועוברות ניקוי להסרת החיידקים והדלקת. במקרים מסויימים משתמש הרופא בתכשיר לשחרור איטי והדרגתי של אנטיביוטיקה בתוך החניכיים לאחר ההקצעה.

למעשה, במצבים של נסיגה, טיפול מוקדם יכול חלק קריטי וחשוב, כך סיכויי ההצלחה לטפל בה ללא ניתוח ישתפרו וימנע הצורך בטיפולים הרבה יותר מורכבים ומסובכים.

 

נסיגת חניכיים חמורה טיפול – האופציה הכירורגית

כאשר הטיפול השמרני נכשל והחניכיים ממשיכות לעבור נסיגה, קיים חשש מהותי מפני אובדן השיניים, מה שמחייב התערבות דחופה יותר.

איך מטפלים בנסיגת חניכיים חמורה? ובכן, במקרים שכאלו אין מנוס מלבד האופציה הכירורגית, שמתבצעת על ידי מומחה שורשים (אנדודונט).

הניתוח דומה להקצעת שורשים רק שהוא מגיע לרקמות עמוקות יותר של השיניים על מנת להיפטר מהדלקת והמשקעים שלה שגורמים לנסיגה להתרחש.

במידת הצורך, במקרה של נסיגת חניכיים חמורה טיפול יכול לכלול גם השתלת חניכיים (ממקור עצמי), מה שהופך את תהליך ההחלמה לממושך יותר, אך יכול להציל את השיניים שנפגעו.

תופעות הלוואי מהניתוח כוללות דימום, כאבים ובמקרים נדירים זיהום מתחת לחניכיים.

נסיגת חניכיים טיפול ומחיר – מה העלויות הצפויות לכם?

אם הוחלט על ידי רופא השיניים כי הגעתם למצב שבו עליכם לעבור בשל נסיגת חניכיים טיפול, מחיר הפרוצדורה יהיה זול יותר בשלבים המוקדמים שלה, קרי, עלות של טיפולי שיננית וביקורת על ידי הרופא.

אם מדובר על מצב יותר חמור של נסיגה, יהיה מחיר הטיפול בה יהיה יותר יקר.

הקצאת שורשים תהיה יקרה יותר מטיפולי שיננית בלבד, אך קיימות גם אפשרויות יותר יקרות, דוגמת ניתוחי חניכיים למיניהם (למשל, השתלת חניכיים).

יש לציין כי המחיר נקבע לא רק על פי שיטת הטיפול אלא גם על פי גודל האזור המטופל (מה שמקובל לחישוב על פי "רבעי פה").

אם אתם סובלים מנסיגת חניכיים, תוכלו לעבור את כל הטיפולים הנדרשים אצלנו במרפאת ד"ר הכהן.

אנו מציעים לכם טיפול מקצועי שניתן על ידי מומחה חניכיים מיומן, עם אפשרות לטיפולים ללא כאב ובפריסת תשלומים נוחה. צרו איתנו קשר ותקבלו את כל הפרטים. ראוי לציין, כי אנו מציעים במרפאתנו מגוון טיפולים נוספים כדוגמת טיפול שורש, טיפול הרמת סינוס ועוד.

שמירה על בריאות החניכיים

אמנם לא ניתן למנוע בוודאות נסיגה של חניכיים, היות והיא יכולה להתפתח בשל גיל מבוגר, גנטיקה וכדומה, אם כי ניתן לצמצם את הסיכוי לכך. השימוש במברשת שיניים רכה וכן צחצוח עדין, יסייעו בכך. כמו גם, ביקורת שנתית אצל רופא השיניים שלכם ומעקב.

לסיכום, נסיגה של חניכיים הינה בעיה רפואית שכיחה שלה פתרונות יעילים וטובים. השקעה בהיגיינת חלל הפה, לצד מעקב והקדשת תשומת לב לתסמינים – תסייע באבחון מקדים של הבעיה ובטיפול קל בה.

במקרה של החמרה בנסיגת החניכיים פנו לייעוץ אצל גורם מקצוע, ובמידת הצורך בצעו ניתוח להשתלת חניכיים שישפר את איכות החיים ובריאות הפה. לפרטים נוספים ולייעוץ, צרו עמנו קשר!

דירוג:
5/5
Picture of ד"ר הכהן - רופאי שיניים
ד"ר הכהן - רופאי שיניים

מרפאת שיניים הכהן פעילה מאז 2007 בהנהלת ד"ר יצחק הכהן וד"ר שלומית הכהן, מתמחה בשתליים, יישור שיניים, שיקום הפה ועוד. אצלנו תמצאו שילוב של מקצועיות ברמה גבוהה וחדשנות בתחום רפואת השיניים, הבאה לידי ביטוי במגוון טיפולי שיניים המתבצעים במרפאה.

לקביעת תור >>
המלצות מלקוחות
Orit Zaig
Orit Zaig
קרא עוד
בעקבות המלצה חמה הגעתי לפני כשבוע לדר הכהן בעקבות כאבים, וכבר היום עברתי טיפול כירורגי לא פשוט במרפאה.
אין לי מילים...באמת... חוויה אחרת לגמרי מכל מה שידעתי עד כה אצל רופאי שיניים...אשים בצד את המרפאה( המזמינה...היפה...המאובזרת בטוב טעם ובמיכשור הכי חדשני / מקצועי)את המנהלות מרפאה האדיבות מאודדד, ועוד... ישבתי על כסא המטופלת שעה תמימה... ולא כאב לי כלוםםםםםם. חשתי בטוחה וחשתי ש"רואים " אותי באמת... שמתעניינים בשלומי באמתתת, שמסבירים לי בגובה העיניים תוך כדי התבוננות בצילום און ליין מה נעשה, שדואגים למוזיקה רגועה שתעשה לי טוב( מוזיקה כ"בקשתך) אבל הכי הכי הרגשתי את הרצון האמיתי והכנה של דר כהן לטפל בי באופן הכי מכבד, להתאמץ שלא יכאב חלילה( ולא כאב. נשבעת) שהחרדה עימה הגעתי תומר ב: סומכת!!!!! אז זהו: סומכת. מצאתי אחרי 50 שנה את הרופא שיניים שלי! והוא גם מתוק אמיתי. תודה
תמי פלד חיון
תמי פלד חיון
קרא עוד
ד"ר הכהן שלומית וד"ר הכהן יצחק הם רופאי שיניים הכי מושלמים שהכרתי בחיי ולצערי הכרתי לא מעט.
שניהם מדהימים בכל פרמטר : הם מקצועיים! מסבירי פנים! אדיבים! משרים אווירה רגועה! אמינים! ועוד... האסיסטנטיות והשינניות עילאיות, פקידות הקבלה אדיבות ביותר המרפאה נקייה מאוד. מה עוד אפשר לבקש...
* אם לטפל בשיניים זה רק אצלם.
כל השבט שלנו המונה 6 נפשות מטופלים במרפאה זו, כולנו אוהבים אותם מאוד אך שמחים לא להזדקק לטיפולי שיניים... - בריאות!!!
Shiko Shtiner
Shiko Shtiner
קרא עוד
חוויה מתקנת מכל רופא שיניים שפגשתי, וזה עוד לפני שראיתי את תעודות ההתנדבות בטיפול שיניים לניצולי שואה (כיף לדעת שאתה משלם למי שעוזר למי שהמדינה לא עוזרת לו ), הזיעה הקרה שהיתה מלווה בישיבה על הכסא הנשכב הזה נעלמה ובמקומה אמונה שאתה אצל הרופא שיניים הטוב ביותר.
דר' יצחק גרם לטיפול להיות מרגיע, אמין ומדויק. אין ספק שמצאתי סוף סוף את הרופא שיניים שלי :) אל תתביישו לבחור את הפלייליסט שמתנגן בזמן הסתימה/ניקוי אבן.
שנראה רק בביקורת תקופתית!
צפריר ליברמן
צפריר ליברמן
קרא עוד
טופלתי על ידי דר יצחק.יחס אישי. לא מתנער מאחריות.
במקרים שהיו לי ונדרשו טיפולים מהירים הכניס אותי ללא תור וטיפל בי כמו ענק.היה לי מקרה לפני נסיעה לחול שהגיע במיוחד בשבילי למרפאה.
כול הכבוד רופא מדהים ואישתו שלומית מקסימה ומעורה בכול מה שקורה במרפאה.
Dina Rubin
Dina Rubin
קרא עוד
על המקצועיות ועל החדשנות. על היותו קודם כל בן אדם. רופא מדהים הכי טוב שיש. עברתי השתלת 8 שיניים, תוך כמה שעות יצאתי עם שיניים זמניות וללא כאבים.
אני שחששתי כל חיי מטיפולי שיניים, מצאתי בד"ר יצחק הכהן את הרופא שלי, שאני הכי סומכת עליו ומרגישה אצלו שאני בידיים הטובות ביותר! רופא מדהים, עברתי אצלו חווייה מתקנת.
ממליצה עליו מכל הלב! המרפאה יפה ומצויידת הצוות נהדר וכן רוצה לציין את ד"ר שלומית הכהן, שהיא מקסימה ורופאה נפלאה..
dori aloni
dori aloni
קרא עוד
הגעתי לטיפול במרפאתו של ד״ר יצחק ושלומית הכהן לצורך שני טיפולי שיינים לא פשוטים ( אגב גם השיננית מאד מומלצת ). ד״ר יצחק גילה סבלנות רבה מעל ומעבר למצופה ולסדנרט הקיים , הרגיע , הסביר באופן המקצועי ביותר את מהלך האופרציה בשיתוף ובשקיפות והוריד את סף הלחץ / החרדה למינימום האפשרי , הציוד המקצועי הידיים הנאמנות והטיפול המסור עשו את שלהם . ההרדמה התפוגגה לה … שעתיים אחרי אפס כאבים , אפס תופעות לוואי חזרה מהירה לשיגרה וכל זה באדיבות ובסבלנות אין קץ . ממליץ בחום רב לכל מי שחפץ בטיפול מקצועי אנושי והוגן ברמה הגבוהה ביותר 🙏
Sigal Singer
Sigal Singer
קרא עוד
הגעתי למרפאה של ד"ר יצחק הכהן עם המון חרדות וחששות , אך כבר בטיפול הראשון הבנתי שאני בידיים טובות. ד"ר הכהן מקצוען , רגיש , אכפתי ,פרפקציוניסט וחסר פשרות. אדם אנושי מאוד ועם המון סבלנות. צוות המרפאה אדיב ושירותי ,המרפאה מעוצבת ואסתטית ברמה מאוד גבוהה. אני יכולה להגיד בלב שלם שטיפול שיניים אצל ד"ר יצחק הכהן היא חוויה נעימה וחיובית. ממליצה מאוד. סיגל זינגר
Daniel Ribak
Daniel Ribak
קרא עוד
הגעתי למרפאה בחששות כבדים וחרדות רבות שנים מרופאי שיניים וטיפולי שיניים בכלל. כבר מהרגע הראשון הבנתי שהסגנון הוא אחר ממה שהכרתי, היחס מדהים, משפחתי ונעים בכל מפגש. כעת, לאחר סיום כל הטיפולים, אני יכול לומר שזאת הייתה חוויה מתקנת, החרדות פשוט התפוגגו והטיפול היה מסור, מקצועי ועדין. ממליץ בחום.
ליה פרץ
ליה פרץ
קרא עוד
רוצה בשמחה לשתף : אחרי עשרות שנים של טיפולי שיניים טראומטיים, היגעתי למרפאה שעשתה לי חוויה מתקנת בכל התחומים. מקצועיות, אמינות, נעימות, הכלה, סימפטיות, בתוך מקום עם אנרגיות מדהימות. אז אומר תודה תודה תודה......... מעומק הלב ושעוד רבים כמוני, יהנו מהמרפאה הזאת כמוני!!!
יעל דורון יבין
יעל דורון יבין
קרא עוד
בתור מישהי עם טראומה מרופא שיניים הגעתי למרפאה של ד״ר הכהן וסופסוף אני מרגישה שיש לי כתובת. קודם כל היחס האישי, אין ריח של רופא שיניים והכי חשוב מקצועיות מעל הכל. אני חוזרת שוב ושוב ולא מבטלת ובזכות המקצועיות הרבה נחסכה ממני פרוצדורה מורכבת. ממליצה בחום!!
הקודם
הבא
מעוניינים לחזור לנושא מסויים במאמר? לחצו:
דילוג לתוכן