שימוש בממברנת PRF בטיפולי שיניים שונים

שימוש בממברנת PRF בטיפולי שיניים שונים

בשורה משמחת לכל מי שסובל מנסיגת חניכיים, עומד בפני הרמת סינוס או התערבות דנטלית אחרת. טכנולוגיה חדשנית המשתמשת בנוזל הפלזמה מאפשרת החלמה מהירה יותר אחרי טיפולי שיניים פולשניים

אנחנו חיים בעידן של התפתחות טכנולוגית מואצת בתחומי החיים השונים, כמו גם בעולם הרפואה. שיטות טיפול חדשניות מאפשרות לרופאים עבודה מדויקת יותר ולמטופלים – תקופות החלמה קצרות יותר. אחד החידושים הטכנולוגיים האלה הוא שימוש ב-PRF (Platelet-Rich Fibrin), מיצוי מרכיבי גדילה והחלמה מהדם, המזרז את תהליכי הריפוי בגוף. לתמציות אלה יש  שימוש נרחב לא רק ברפואת שיניים, אלא בתחומי רפואה אחרים.

מהי תמצית PRF?

מדובר בתרכיז של טסיות דם וגורמי גדילה בצורת ממברנות פיברין שמכינים מהדם של המטופל עצמו, ללא חומרים מלאכותיים. טיפול PRF מסייע בריפוי פצעים, רקמות רקות ורקמות עצם. ברפואת שיניים ניתן לשלב את PRF עם השתלת עצם או לבד.

טיפול PRF מתחיל מלקיחת דם המטופל והכנסתו לצנטריפוגה. בתוך הצנטריפוגה הדם נקרש ומופרד לשלוש שכבות. השכבה התחתונה, כדוריות הדם האדומות וגם השכבה העליונה, ריקה מתאים – מסולקות. השכבה האמצעית מכילה את רוב הטסיות והפיברין. את השכבה הזו ניתן לדחוס לתוך קרום או לכל צורה אחרת, בהתאם לצרכים טיפוליים.

דרכי שימוש ב-PRF ברפואת שיניים

ניתן להשתמש ב-PRF במגוון רחב של טיפולים דנטליים, להלן מספר דוגמאות לכך:

  • שיקום חניכיים – אצל אנשים שסובלים מנסיגת חניכיים יכול לקרות זיהום באזור ואף ניתוק של החניכיים מהשיניים, דבר שיוצר צורך בטיפולי שיקום נרחבים של רקמות רכות ורקמות העצם. השימוש ב-PRF בתהליך השיקום מזרז את השיקום ואת ההחלמה.
  • הרמת סינוס – טיפול שהוא חלק מהשתלת שיניים. מדובר בטיפול שנועד לעבות את עצם הסינוס לפני החדרת השתל על ידי הרמת רירית הסינוס והכנסה של גרגרי עצם תחתיה. תוך כמה חודשים אחרי הטיפול, גרגרי העצם נקלטת והופכת לחלק מהסינוס. ניתן להוסיף PRF לעצם או להשתמש ב-PRF בלבד, כדי לגרום לעצם להחלים מהר יותר, מה שמקצר את תהליך השתלת השיניים.
  • בניית עצם – אנשים שאיבדו חלקים נרחבים של רקמת עצם וזקוקים להשתלות שיניים, חייבים לפני כן לעבור בניית עצם. גם כאן ניתן להשתמש בתערובת של PRF עם גרגרי עצם, מה שמסייע לקצר את תהליך ההחלמה בצורה מאד משמעותית.

במרפאתם של ד"ר שלומית ויצחק הכהן השימוש ב-PRF נועד בעיקר לניתוחים גדולים, נסיגת חניכיים והשתלת עצם. לקיחת הדם מתבצעת מהוריד, בדיוק כמו בקופת חולים והיא נעשית אך ורק על ידי רופא. הכנת ה-PRF מתבצעת במקום תוך מספר דקות ומקלה מאד על תהליך הריפוי, האיחוי וההחלמה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן