השתלת חניכיים – מתי זה נדרש? וכיצד מבוצע?

תוכן עניינים

השתלות חניכיים

נסיגת חניכיים מתקדמת עשויה לחשוף את שורשי השיניים שלכם ולהגדיל את הסיכוי לחדירת זיהום לתוכם. במידה ודבר שכזה יתרחש, הזיהום יגרום לתהליך דלקתי חמור ופרוגרסיבי בתוך רקמת החניכיים העמוקה ועד עצם הלסת, תוך כדי סיכון לאובדן השיניים. השתלות חניכיים נועדו להשלים את רקמת החניכיים החסרה, לתמוך בשן בצורה טובה ולמנוע ניידות ואובדן שיניים. אצלנו במרפאת ד"ר הכהן תוכלו לעבור השתלת חניכיים על ידי מומחים ולהציל את השיניים שלכם בזמן. מתי הכרחי לעבור השתלה שכזאת? כיצד היא מבוצעת? ומהן העלויות שכדאי לקחת בחשבון? על כל השאלות הללו תקבלו תשובות מייד. 

 

מתי הדבר נדרש? ומדוע זה כל כך חשוב?

לחניכיים שלנו מספר רב של תפקידים. הן מונעות חיכוך בין השיניים בזמן לעיסת המזון, מבודדות את שורשי השיניים מפני שינויים של חום וקור, אוחזות בשיניים ומשפרות את היציבות שלהן בפה וכמו כן, מהוות קו הגנה ראשוני מפני חיידקים להיכנס לשורשי השיניים ומשם ללסת ולזרם הדם. ברגע שמסיבות כלשהן החניכיים נסוגות בצורה קיצונית עד אשר שורשי השיניים נחשפים, הדבר לא מתבטא רק במראה שאינו אסתטי, אלא גם יכול לגרום לכאבים בעת שינויי טמפרטורה בפה וכמו כן, ישנו סיכוי גבוה לזיהומים שיגמרו בסופו של דבר לאובדן השיניים לגמרי. האפשרות לעבור השתלת חניכיים נועדה למעשה למקרים הקיצוניים בהם אדם מאובחן עם נסיגת חניכיים מתקדמת, כזאת שאינה מגיבה בצורה מספקת לשינוי אורחות החיים, טיפולי שיננית והקצעת שורשים. ההשתלה נועדה להשלים את מקטע החניכיים החסר ולהחזיר את התפקוד הגבוה לרקמה זו סביב השיניים.

 

כיצד מבצעים השתלות חניכיים?

ישנם מספר סוגים של השתלות חניכיים ואצלנו במרפאת ד"ר הכהן מתמחים בכולם. הנה כמה דוגמאות לכך:

  • השתלה חופשית – מתאימה עבור מטופלים עם רקמת חניכיים דקה ביותר. את החניכיים המושתלות משיגים מרקמת החיך העליון תוך חיתוך עדין, דק ושטחי ביותר שלה. 
  • השתלת רקמת חיבור – במקרה זה מקור החניכיים המושתלות הוא גם מהחיך בתקרת הפה אך מרקמה עמוקה ועבה יותר. שיטה זו מתאימה כאשר נדרשת רקמה עבה וגדולה של חניכיים להשתלה. 
  • אלודרם – זהו חומר ביולוגי שלמעשה מהווה עור אנושי שממנו הוצאו כל התאים לשם יצירת רקמת חיבור לשימוש כללי. האלודרם מוצמד לשיניים ונתפר מצידו האחר לחניכיים ומעודד צמיחת חניכיים טבעיות במקום. 

השיטה המתאימה ביותר נבחרת על פי מצב החניכיים של המטופל, האם הן עבות או דקות וכמות החומר שיש להשתיל. במידה ומדובר במטופל שלו רקמת חניכיים עשירה ועבה בסמוך לזו הפגועה, ניתן "למשוך" את החניכיים המושתלות משם ולהימנע מביצוע חתכים בחיך העליון. 

 

השתלת חניכיים לפני ואחרי – עיקרי התהליך

השתלות חניכיים מבוצעות בתנאי הרדמה מקומית, בה המטופל ער אך לא מרגיש דבר. במהלך הניתוח מפריד הרופא את החניכיים מהשיניים ומנקה את הדלקת, פלאק החיידקים, משקעי סידן ורקמות מתות, על מנת לתת לחניכיים אפשרות להירפא ולצמוח מחדש סביב השן בצורה תקינה. לאחר שלב זה הרופא מחבר לחניכיים באמצעות תפרים את שתל החניכיים הנבחר ומצמיד לשיניים. התוצאה הסופית של השתלת חניכיים לפני ואחרי הינה משמעותית ביותר – תוך זמן קצר הרגישות בשיניים נעלמת, החניכיים גדלות בצורה בריאה סביב השן, אין כיסי חניכיים שיכולים להזדהם והשיניים אחוזות היטב ברקמה. אחרי הטיפול ותקופת ההחלמה המראה של השיניים הינו גם הרבה יותר אסתטי.

 

השתלת חניכיים החלמה – למה צריך לצפות?

לאחר מעבר של השתלת חניכיים זמן ההחלמה נחשב למהיר יחסית ובמרבית המקרים לאחר פרק זמן של 14 ימים, המטופל כלל אינו ירגיש שעבר ניתוח בחניכיים. יחד עם זאת, מבחינת האפקט על החניכיים, יעברו מספר שבועות עד שהדבר יתבטא באופן מלא. התהליך כולו מושלם לאחר כ-8 חודשים ואז החניכיים יכסו את כל היקף השיניים ויהיו בריאות וחזקות. כמובן שבמקרה של השתלת חניכיים החלמה מהירה תלויה מאוד גם בהיצמדות להוראות הרופא המטפל. בימים הראשונים שלאחר הניתוח, מומלץ שלא לצרוך מזונות קשים אלא רק מזון מרוסק או גבינות רכות. גם חל איסור על ביצוע פעילות גופנית כלשהי. בנוסף יש להימנע מעישון וצריכת אלכוהול, לקחת בזמן את התרופות שנרשמו (כגון אנטיביוטיקה) ולפנות למרפאה בכל מקרה של נפיחות מוגזמת, כאבים שאינם חולפים לאחר 3 ימים ודימומים שאינם מפסיקים. לאחר פרק זמן של שבוע ניתן לחזור לשגרה מלאה (כולל צחצוח שיניים). 

חשוב לציין כי במקרים מסוימים הרופא המטפל עשוי להמליץ גם על השתלת עצם בחניכיים ולא רק על השתלת חניכיים. אופציה זו מתאימה עבור מטופלים שאצלם החניכיים נסוגו בין היתר גם בגלל תהליכים שספגו את העצם וכמו כן, גם לצרכי הכנה להשתלת שיניים עתידית. במקרה של השתלת חניכיים יחד השתלת עצם חניכיים זמן החלמה עשוי להיות ממושך קצת יותר, אך בכל מקרה לאחר פרק זמן של 14 ימים לערך, יהיה ניתן לחזור לשגרה מלאה של עבודה, ספורט וכו'. 

 

השתלת חניכיים מחיר – כמה זה אמור לעלות?

כשצריך לעבור השתלת חניכיים מחיר הפרוצדורה נקבע לפי לפי כמות החניכיים שיש להשתיל, באיזו רקמה משתמשים (חיך עצמי, אלודרם וכו'), עומק החיתוך שיש לבצע, האם משתילים גם עצם מתחת לחניכיים, האם יש צורך בקיטוע ואיטום שורשים, כריתת חניכיים וכו'. גם סוג שיכוך הכאבים משחק תפקיד מבחינת העלויות, כך שאם המטופל מעוניין בטשטוש עמוק, הדבר מחייב היעזרות ברופא מרדים ומעלה את המחיר. אם אתם מחפשים מרפאה שמציעה השתלת חניכיים באזור השרון או שיננית רעננה במחירים נוחים והוגנים, אך מבלי שהדבר יפגע באיכות הטיפול שתקבלו, אצלנו במרפאת ד"ר הכהן תמצאו בדיוק את מה אתם מחפשים. השתלות חניכיים הן המומחיות שלנו ואנו מציעים לכם אותן בהסדרי תשלום נוחים ובפריסת תשלומים ללא ריבית. תוסיפו לכך אווירה משפחתית ויחס אישי לכל מטופל, ותבינו מדוע אנחנו הבחירה המועדפת על רבים באזור השרון ובכלל.

ד"ר הכהן - רופאי שיניים
ד"ר הכהן - רופאי שיניים

מרפאת שיניים הכהן פעילה מאז 2007 בהנהלת ד"ר יצחק הכהן וד"ר שלומית הכהן, מתמחה בשתליים, יישור שיניים, שיקום הפה ועוד. אצלנו תמצאו שילוב של מקצועיות ברמה גבוהה וחדשנות בתחום רפואת השיניים, הבאה לידי ביטוי במגוון טיפולי שיניים המתבצעים במרפאה.

לקביעת תור >>