ניתוח חניכיים – מתי זה נדרש? וכיצד מבוצע?

תוכן עניינים

ניתוח חניכיים

כאשר טיפולים שמרניים אינם מצליחים לייצב את מצב החניכיים עקב דלקת, נסיגה חמורה או דימומים, נותרת האפשרות של ביצוע ניתוח חניכיים. הליך זה מאפשר לרופא המטפל להגיע לעומקי הרקמה, לנקות את האזור ולאפשר להן להיצמד בחזרה לשיניים. אצלנו במרפאת ד"ר הכהן תוכלו לעבור ניתוחי חניכיים מתקדמים על ידי מומחים ומייד תקבלו את כל המידע על כך.

 

באילו מקרים נדרש ניתוח חניכיים?

אחוז ניכר מהאוכלוסייה הבוגרת סובל ממחלות חניכיים בדרגות חומרה כאלו ואחרות, מה שבא לידי ביטוי בתסמינים שונים כגון ריח רע מהפה, חניכיים נפוחות, דימום, נסיגת חניכיים טיפול מהיר נדרש במקרים האלו. ככל שמדובר בבעיה קלה, ניתן לטפל בה באמצעות טיפולי שיננית, אנטיביוטיקה או הקצעת שורשים, שנחשבת לטיפול שאינו ניתוחי. אלא שכאשר מצב החניכיים אינו משתפר ומתרחשת פגיעה חמורה בהן, אין מנוס מלבד ביצוע של פעולה כירורגית.

 

כיצד מבצעים ומהי מטרתו?

המטרה של הליך כזה היא סילוק כל החיידקים, הדלקת והמשקעים שלה מרקמת החניכיים העמוקה, מה שיאפשר להן להיצמד בחזרה לשיניים בצורה טובה ובריאה. כאשר החניכיים בריאות הן מתחדשות ביתר קלות ונמנעות תופעות לא רצויות של אובדן שיניים. הניתוח כולל מספר שלבים:

 • הרופא מרדים את האיזור בצורה מקומית, בדיוק כפי שמבוצע בטיפולי שיניים שכיחים או בהקצעת שורשים.
 • לאחר מכן החניכיים מופרדות מהשיניים והרופא מגיע עד לרקמות העמוקות ביותר, היכן שמתרחשת הדלקת שגורמת לבעיה.
 • תהליך ניקוי החניכיים כולל שימוש בנוזלים מחטאים ואנטיביוטיים ובמידת הצורך גם סילוק של רקמות מתות.
 • במידת הצורך הרופא המטפל יכול לבצע גם השתלת חניכיים על מנת שלא ייווצרו כיסים בעת הסגירה.
 • כמו כן, ישנה האפשרות להשתיל עצם בחניכיים כאשר חלה ספיגה משמעותית של עצם הלסת ויש חשש ליציבות השן, או כהכנה להשתלה דנטלית בעתיד.

בסיום הניתוח החתך נתפר והמטופל משוחרר לתקופת ההחלמה.

 

החלמה במספר שלבים

החניכיים הינן רקמה בעלת יכולת ריפוי והתחדשות מהירים ועל כן ניתן לומר כי לאחר ניתוח חניכיים זמן החלמה אמור להיות קצר מאוד, במידה ולא מתרחשים סיבוכים. יחד עם זאת, עדיין מדובר הליך כירורגי מורכב ולכן לאחר ניתוח חניכיים החלמה מלאה תתרחש רק עם מקפידים על השלבים הבאים:

 • בשעות הראשונות שלאחר ההליך ייתכנו כאבים ודימומים מהחניכיים – זהו מצב נורמלי לחלוטין וניתן ליטול משככי כאבים בהתאם להוראות הרופא. בנוסף יש לצרוך מזונות רכים ולשתות נוזלים בטמפרטורות החדר ואין לעשן לפחות 24 שעות מסיום הניתוח.
 • בימים הראשונים מביצוע הניתוח עדיין ייתכנו דימומים, אותם ניתן לעצור עם פד גאזה, אך במידה ומדובר בדימומים חזקים במיוחד שאינם מפסיקים, יש ליצור קשר עם הרופא המטפל, וכך גם במידה ולאחר 3 ימים הכאבים נמשכים או שמופיעים תסמינים דוגמת חום גוף גבוה ונפיחות שאינה יורדת.
 • את צחצוח השיניים יש לבצע בתיאום עם הרופא לאחר 3 ימים מהניתוח. בנוסף יש להימנע מביצוע פעילות גופנית לאורך השבוע שלאחר הניתוח, בשל החשש מנפילה ופגיעה בחניכיים.
 • את התפרים מקובל להוציא שבוע לאחר הניתוח אך במידת האפשר משתמש הרופא בתפרים שנמסים מעצמם. בכל מקרה, חשוב מאוד להגיע לביקורת לאחר הניתוח במועדים שנקבעו, על מנת לאפיין את התקדמות הריפוי וקצב התחדשות החניכיים.

 

ניתוח חניכיים כואב – אך אין שום סיבה לפחד

רבים חושבים כי ניתוח חניכיים כואב, אך האמת היא שאין לכם שום סיבה לפחד, מאחר ובדיוק כמו טיפולי שיניים אחרים (עקירות, טיפולי שורש וכו') האזור המנותח מורדם. יתרה מזאת, אם אתם סובלים מחרדה דנטלית תוכלו לעבור את הניתוח גם בטשטוש עמוק יותר, או לבקש מאיתנו אמצעים מיוחדים שיעזרו לכם לעבור את הניתוח בצורה יותר נעימה, למשל באמצעות צפייה בסרט או בתוכנית טלוויזיה אהובה או שמיעה של מוזיקה לפי בחירתכם. הכאבים המיוחסים, קשורים רק לתקופת ההחלמה (שכאמור, קצרה מאוד) ולאחר מכן הם אמורים להיעלם מעצמם, עם ספיגת הנפיחות וריפוי הרקמה. בכאבים אלו ניתן לטפל על ידי תרופות שכיחות שאותן ניתן לרכוש בבית המרקחת גם ללא מרשם.

 

ניתוח חניכיים מחיר – דבר שתלוי בסוג הניתוח

אז כמה עולה ניתוח חניכיים? ובכן, אם יוחלט שאתם צריכים ניתוח חניכיים מחיר הפרוצדורה יקבע בהתאם לפעולות השונות שהרופא המבצע יחליט שצריך לבצע. ישנן כמה שיטות לביצוע ההליך ואצלנו במרפאת ד"ר הכהן יודעים לבצע את כולם:

 • ניתוח חניכיים רגנרטיבי – ניתוח זה כולל את הסרת הדלקת לצרכי שיקום הפה והחניכיים ולעיתים גם השתלת חניכיים.
 • ניתוח שכולל גם השתלת עצם בחניכיים – סוג ניתוח זה מעט יותר יקר, אך לעיתים הוא בלתי נמנע.
 • כריתת רקמה – הליך כירורגי שבמהלכו מוסרת רקמת חניכיים שאותה לא ניתן לנקות ולשקם.
 • ניתוח אפיסקטומי – בשיטה זו, מלבד הטיפול ברקמה, מבוצעת גם הסרה של קצה השורש של השן או השיניים הבעייתיות ולאחר מכן איטום, בכדי למנוע מזיהום להגיע בחזרה אל רקמת החניכיים העמוקה ולפגוע גם ברקמת העצם.

בנוסף, לכל ניתוח חניכיים מחירים שנקבעים גם על פי גודל החלק בפה שאמור להיות מנותח. במקרים בהם נדרש לטפל באיזור קטן, המחיר יהיה זול יותר מאשר פרוצדורה שאמורה להתבצע על רבע פה, חצי פה או בכל החניכיים של המטופל.

בכל מקרה, אצל רופא שיניים ברעננה במרפאת ד"ר הכהן תמצאו מחירים נוחים והוגנים ואף אפשרות לפריסת תשלומים נוחה ללא ריבית, כל זאת מתוך מטרה לאפשר לכל אחד ואחת מכם לעבור ניתוח חניכיים מקצועי במקרה הצורך. מוזמנים ליצור איתנו קשר לקבלת פרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ ראשונית.

ד"ר הכהן - רופאי שיניים
ד"ר הכהן - רופאי שיניים

מרפאת שיניים הכהן פעילה מאז 2007 בהנהלת ד"ר יצחק הכהן וד"ר שלומית הכהן, מתמחה בשתליים, יישור שיניים, שיקום הפה ועוד. אצלנו תמצאו שילוב של מקצועיות ברמה גבוהה וחדשנות בתחום רפואת השיניים, הבאה לידי ביטוי במגוון טיפולי שיניים המתבצעים במרפאה.

לקביעת תור >>