חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

כאב אחרי טיפול שורש – למה לצפות?

כאב אחרי טיפול שורש

השיניים שלנו סופגות עומס רב במהלך החיים. לעיתים הן נפגעות ויש צורך לטפל בהן, במקרים הקלים הטיפול מסתיים בתיקון חלקים שונים של השן. אך במקרים מורכבים יותר ישנה פגיעה בחלק השורשי שלה, קרוב לכלי הדם, העצבים וכן לעצם הלסת. פגיעה בשורש השן גורר בעקבותיו כאבים רבים, לעיתים בלתי נסבלים. למרות זאת אנשים לעיתים נמנעים מהטיפול בכך, בגלל הופעת כאב אחרי טיפול שורש.

מה זה בעצם טיפול שורש? ומה החשיבות שלו?

טיפול שורש זה הליך רפואי המתקיים בעקבות שתי סיבות עיקריות; הראשונה היא חבלה חיצונית שנגרמה לשיניים ופגעה בתפקוד שלהן, הסיבה השנייה היא צורך בהסרת רקמה דלקתית או נמקית הנמצאת במוך השן. מוך השן זו הרקמה הפנימית ביותר של השן – לפני השורש, בה יש בין היתר כלי דם ועצבים רבים. הדלקת במוך השן נגרמת כתוצאה מעששת. עששת מתחילה מהחלק החיצוני ביותר של השן ומתקדמת אל עבר המוך.

אם לא מטפלים ברקמה זו בעזרת טיפול שורש כאב חמור עלול להופיע – בשל קיומם של עצבים מרובים באזור. בנוסף, שטח הפגיעה עשוי להתרחב מעבר לגבולות מוך השן והשורש. הדלקת עלולה להגיע במקרים לא מטופלים לאחר זמן אף לעצם הלסת ולבצע נזק משמעותי. חשוב לדעת, במקרה בו הפגיעה לא מטופלת ונעשה נזק בלתי הפיך לעצם הלסת או לחניכיים, השיניים ככל הנראה  לא יחזיקו מעמד בצורתם הטבעית. במצב כזה תוכלו לפנות להליך רפואי של השתלת שיניים ביום אחד או בתהליך ארוך יותר, לפי בחירתכם ומצבכם הרפואי.

דבר נוסף החשוב לשים לב אליו הוא מקום ביצוע טיפול השורש, שכן במרפאת ד״ר הכהן את הטיפול מבצע מומחה לטיפולי שורש באמצעות מיקרוסקופ מתקדם. השילוב של מומחה וציוד חדשני מביא לתוצאה טובה יותר וסיכויי הצלחה גבוהים, לכן אל תתפשרו על מקום ביצוע הטיפול.

למה אנשים מתחמקים מטיפול שורש?

הסיבה להתחמקות מטיפול שורש פשוטה מאוד. אנשים חוששים מכאב והרי ידוע שישנו כאב אחרי טיפול שורש. הטיפול עצמו מתקיים לרוב תחת הרדמה מקומית, והרוב המוחלט של המטופלים אינם מרגישים כאב בזמן הטיפול. מאותה סיבה, לא תרגישו מיד כאב לאחר טיפול שורש, אלא רק לאחר כמה שעות כשהשפעת ההרדמה תפוג. יש לכך פתרון – משככי כאבים. אמנם תצטרכו לקחת משככי כאבים כל עוד כואב לכם כדי לא לסבול, אך עדיף כאב לאחר טיפול שורש באופן זמני, מאשר הזנחה מסוכנת.

טיפול שורש ראשוני לעומת טיפול שורש בשן עם זיהום

טיפול ראשוני מתבצע בשן חיה שאינה מזוהמת, מוציאים את הרקמה החיה מתוך תעלות השן כך שיוצרים פצע במכוון שמתחיל להירפא עם סיום ההליך. בשל סוג ההליך ישנו כאב בשן אחרי טיפול שורש ראשוני. לעומת זאת, כשמטפלים בשן עם זיהום, התגובה אינה אחידה בין המקרים. בדרך כלל לא אמורים להיות כאבי שיניים אחרי טיפול שורש כזה. אך עשויים להיות מקרים בהם ישנם כאבים חלשים, בינוניים וחזקים. המקרה הקיצוני מתקיים כאשר יש כאבים בשן שבוע אחרי טיפול שורש ואף יותר. זה תקין וקורה כיוון שהגוף מגיב לחיידקים שהגיעו כתוצאה מהזיהום בשן.

ובהרחבה – למה בעצם יש כאב אחרי טיפול שורש?

כאבי שיניים אחרי טיפול שורש זה תקין, הטיפול יכול להיות מוצלח מאוד ועדיין יהיו כאבים אחריו. כדי לענות על השאלה הזו, נבין קודם מה קורה בטיפול. במהלך הטיפול המכשירים הדנטליים מפרקים את החיידקים המזהמים הנמצאים במוך השן. החיידקים המפורקים יוצאים החוצה וגורמים למערכת החיסונית של הגוף להגיב לכך. התגובה המיידית של הגוף למלחמה במזהמים היא דלקת. הדלקת היא מעין אזור מלחמה בין מערכת החיסון למזהמים והיא זו שגורמת לאדמומיות ולכאב שאנו חשים.

כאב אחרי טיפול שורש – מה מגביר את הסיכון לכך?

  • טכניקת הטיפול – רופאי שיניים שונים משתמשים בטכניקות טיפול שונות. ישנן טכניקות פחות זהירות או חודרניות יותר שעשויות להעלות את הסיכוי להיווצרות כאב אחרי טיפול שורש.
  • סוג הזיהום – כאמור, הפגיעה היא לרוב זיהומית אך ישנם סוגים שונים של זיהומים. סוג הזיהום ועוצמתו תלויים באגרסיביות החיידק הקיים. ככל שהמזהם אגרסיבי יותר, כך כאב אחרי טיפול שורש יהיה עוצמתי יותר.
  • המערכת החיסונית –לכל אדם יש נטיית גוף שונה, כל גוף מתמודד אחרת עם זיהום וכן מגיב אליו בצורה שונה. ככל שהמערכת החיסונית פעילה יותר, עולה הסבירות לרמה גבוהה יותר של כאב אחרי טיפול שורש.

מתי כאב לאחר טיפול שורש מצריך התייחסות?

במקרים בהם ישנם כאבים חודש אחרי טיפול שורש, כדאי ללכת לבדיקה ולראות האם הדלקת עודנה קיימת, או שנוצרה פגיעה משנית כתוצאה מהטיפול. מדובר במקרים חריגים, אך קיימים ויש להיות ערניים לכך.

מקדימים תרופה למכה

גם למי שכל שיניו בריאות וגם למי שעבר טיפול שורש אחד והספיק לו, ישנן דרכים בעזרתן ניתן להימנע מהגעה למצב הזה.

  • צחצוח נכון – הדבר הבסיסי ביותר הוא לצחצח, בצורה נכונה. מצד אחד יש להקפיד על צחצוח של כל השיניים מכל הכיוונים במשך מספיק זמן. מצד שני צריך להקפיד לצחצח את השיניים בצורה עדינה כך שירד רובד החיידקים אך שכבת האמייל לא תיפגע. לכן ההמלצה היא לצחצח בתנועות סיבוביות עם מברשת שיניים רכה, את כל אזורי הפה כולל הלשון, במשך 2 דקות, פעמיים ביום.
  • סתימות בזמן – אל תחכו לכאבים! לכו לבדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים כדי לוודא שאין לכם חורים בשיניים. חורים בתחילה נמצאים רק בחלק החיצוני של השן – בשכבת האמייל, לכן הם אינם גורמים לכאבים. בשלב זה תיקון החור עם סתימה פשוטה עשויה לגרום לכך שלא תצטרכו להגיע לכאבים עזים וטיפול שורש.
  • הימנעות מנסיגת חניכיים – אחת הסיבות לטיפולי שורש היא נסיגת חניכיים. נסיגת חניכיים עלולה לקרות כתוצאה מחוסר הקפדה על היגיינת הפה. גם פה השיטה העיקרית היא צחצוח נכון, וכן שימוש בחוט דנטלי. בנוסף, יש לבקר אצל שיננית אחת לחצי שנה, ולהגיע למעקב שגרתי אצל הרופא.

לסיכום

כאב אחרי טיפול שורש הינו מצב טבעי. למרות זאת, הוא משמש כסיבה העיקרית לכך שאנשים רבים לא מטפלים בשיניים שלהם גם כשהכאבים עזים. חשוב לדעת, כאשר ישנה דלקת במוך השן היא עשויה לפגוע בשורש השן, אך אם לא מטפלים הנזק עשוי להתפשט ולהגיע גם לחניכיים ולעצם הלסת ואז הפגיעה הרבה פחות הפיכה, ועלולה לגרור הליכים רפואיים מורכבים. שיניים זה לא רק חיוך יפה, זה קודם כל הבריאות שלכם!

דירוג:
5/5
Picture of ד"ר הכהן - רופאי שיניים
ד"ר הכהן - רופאי שיניים

מרפאת שיניים הכהן פעילה מאז 2007 בהנהלת ד"ר יצחק הכהן וד"ר שלומית הכהן, מתמחה בשתליים, יישור שיניים, שיקום הפה ועוד. אצלנו תמצאו שילוב של מקצועיות ברמה גבוהה וחדשנות בתחום רפואת השיניים, הבאה לידי ביטוי במגוון טיפולי שיניים המתבצעים במרפאה.

לקביעת תור >>
המלצות מלקוחות
Orit Zaig
Orit Zaig
קרא עוד
בעקבות המלצה חמה הגעתי לפני כשבוע לדר הכהן בעקבות כאבים, וכבר היום עברתי טיפול כירורגי לא פשוט במרפאה.
אין לי מילים...באמת... חוויה אחרת לגמרי מכל מה שידעתי עד כה אצל רופאי שיניים...אשים בצד את המרפאה( המזמינה...היפה...המאובזרת בטוב טעם ובמיכשור הכי חדשני / מקצועי)את המנהלות מרפאה האדיבות מאודדד, ועוד... ישבתי על כסא המטופלת שעה תמימה... ולא כאב לי כלוםםםםםם. חשתי בטוחה וחשתי ש"רואים " אותי באמת... שמתעניינים בשלומי באמתתת, שמסבירים לי בגובה העיניים תוך כדי התבוננות בצילום און ליין מה נעשה, שדואגים למוזיקה רגועה שתעשה לי טוב( מוזיקה כ"בקשתך) אבל הכי הכי הרגשתי את הרצון האמיתי והכנה של דר כהן לטפל בי באופן הכי מכבד, להתאמץ שלא יכאב חלילה( ולא כאב. נשבעת) שהחרדה עימה הגעתי תומר ב: סומכת!!!!! אז זהו: סומכת. מצאתי אחרי 50 שנה את הרופא שיניים שלי! והוא גם מתוק אמיתי. תודה
תמי פלד חיון
תמי פלד חיון
קרא עוד
ד"ר הכהן שלומית וד"ר הכהן יצחק הם רופאי שיניים הכי מושלמים שהכרתי בחיי ולצערי הכרתי לא מעט.
שניהם מדהימים בכל פרמטר : הם מקצועיים! מסבירי פנים! אדיבים! משרים אווירה רגועה! אמינים! ועוד... האסיסטנטיות והשינניות עילאיות, פקידות הקבלה אדיבות ביותר המרפאה נקייה מאוד. מה עוד אפשר לבקש...
* אם לטפל בשיניים זה רק אצלם.
כל השבט שלנו המונה 6 נפשות מטופלים במרפאה זו, כולנו אוהבים אותם מאוד אך שמחים לא להזדקק לטיפולי שיניים... - בריאות!!!
Shiko Shtiner
Shiko Shtiner
קרא עוד
חוויה מתקנת מכל רופא שיניים שפגשתי, וזה עוד לפני שראיתי את תעודות ההתנדבות בטיפול שיניים לניצולי שואה (כיף לדעת שאתה משלם למי שעוזר למי שהמדינה לא עוזרת לו ), הזיעה הקרה שהיתה מלווה בישיבה על הכסא הנשכב הזה נעלמה ובמקומה אמונה שאתה אצל הרופא שיניים הטוב ביותר.
דר' יצחק גרם לטיפול להיות מרגיע, אמין ומדויק. אין ספק שמצאתי סוף סוף את הרופא שיניים שלי :) אל תתביישו לבחור את הפלייליסט שמתנגן בזמן הסתימה/ניקוי אבן.
שנראה רק בביקורת תקופתית!
צפריר ליברמן
צפריר ליברמן
קרא עוד
טופלתי על ידי דר יצחק.יחס אישי. לא מתנער מאחריות.
במקרים שהיו לי ונדרשו טיפולים מהירים הכניס אותי ללא תור וטיפל בי כמו ענק.היה לי מקרה לפני נסיעה לחול שהגיע במיוחד בשבילי למרפאה.
כול הכבוד רופא מדהים ואישתו שלומית מקסימה ומעורה בכול מה שקורה במרפאה.
Dina Rubin
Dina Rubin
קרא עוד
על המקצועיות ועל החדשנות. על היותו קודם כל בן אדם. רופא מדהים הכי טוב שיש. עברתי השתלת 8 שיניים, תוך כמה שעות יצאתי עם שיניים זמניות וללא כאבים.
אני שחששתי כל חיי מטיפולי שיניים, מצאתי בד"ר יצחק הכהן את הרופא שלי, שאני הכי סומכת עליו ומרגישה אצלו שאני בידיים הטובות ביותר! רופא מדהים, עברתי אצלו חווייה מתקנת.
ממליצה עליו מכל הלב! המרפאה יפה ומצויידת הצוות נהדר וכן רוצה לציין את ד"ר שלומית הכהן, שהיא מקסימה ורופאה נפלאה..
dori aloni
dori aloni
קרא עוד
הגעתי לטיפול במרפאתו של ד״ר יצחק ושלומית הכהן לצורך שני טיפולי שיינים לא פשוטים ( אגב גם השיננית מאד מומלצת ). ד״ר יצחק גילה סבלנות רבה מעל ומעבר למצופה ולסדנרט הקיים , הרגיע , הסביר באופן המקצועי ביותר את מהלך האופרציה בשיתוף ובשקיפות והוריד את סף הלחץ / החרדה למינימום האפשרי , הציוד המקצועי הידיים הנאמנות והטיפול המסור עשו את שלהם . ההרדמה התפוגגה לה … שעתיים אחרי אפס כאבים , אפס תופעות לוואי חזרה מהירה לשיגרה וכל זה באדיבות ובסבלנות אין קץ . ממליץ בחום רב לכל מי שחפץ בטיפול מקצועי אנושי והוגן ברמה הגבוהה ביותר 🙏
Sigal Singer
Sigal Singer
קרא עוד
הגעתי למרפאה של ד"ר יצחק הכהן עם המון חרדות וחששות , אך כבר בטיפול הראשון הבנתי שאני בידיים טובות. ד"ר הכהן מקצוען , רגיש , אכפתי ,פרפקציוניסט וחסר פשרות. אדם אנושי מאוד ועם המון סבלנות. צוות המרפאה אדיב ושירותי ,המרפאה מעוצבת ואסתטית ברמה מאוד גבוהה. אני יכולה להגיד בלב שלם שטיפול שיניים אצל ד"ר יצחק הכהן היא חוויה נעימה וחיובית. ממליצה מאוד. סיגל זינגר
Daniel Ribak
Daniel Ribak
קרא עוד
הגעתי למרפאה בחששות כבדים וחרדות רבות שנים מרופאי שיניים וטיפולי שיניים בכלל. כבר מהרגע הראשון הבנתי שהסגנון הוא אחר ממה שהכרתי, היחס מדהים, משפחתי ונעים בכל מפגש. כעת, לאחר סיום כל הטיפולים, אני יכול לומר שזאת הייתה חוויה מתקנת, החרדות פשוט התפוגגו והטיפול היה מסור, מקצועי ועדין. ממליץ בחום.
ליה פרץ
ליה פרץ
קרא עוד
רוצה בשמחה לשתף : אחרי עשרות שנים של טיפולי שיניים טראומטיים, היגעתי למרפאה שעשתה לי חוויה מתקנת בכל התחומים. מקצועיות, אמינות, נעימות, הכלה, סימפטיות, בתוך מקום עם אנרגיות מדהימות. אז אומר תודה תודה תודה......... מעומק הלב ושעוד רבים כמוני, יהנו מהמרפאה הזאת כמוני!!!
יעל דורון יבין
יעל דורון יבין
קרא עוד
בתור מישהי עם טראומה מרופא שיניים הגעתי למרפאה של ד״ר הכהן וסופסוף אני מרגישה שיש לי כתובת. קודם כל היחס האישי, אין ריח של רופא שיניים והכי חשוב מקצועיות מעל הכל. אני חוזרת שוב ושוב ולא מבטלת ובזכות המקצועיות הרבה נחסכה ממני פרוצדורה מורכבת. ממליצה בחום!!
הקודם
הבא
מעוניינים לחזור לנושא מסויים במאמר? לחצו:
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
מידע נוסף בנושא
דילוג לתוכן