חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

כיצד למנוע דלקת חניכיים ומהן דרכי הטיפול האפשריות?

דלקת חניכיים טיפול

דלקת חניכיים טיפולדלקת חניכיים היא אמנם מצב לא רצוי, אך היא מאוד נפוצה, וכ-95% מהאוכלוסייה סובלת ממנה במהלך חייה. הדלקת מתאפיינת בתסמינים העלולים לפגוע משמעותית באיכות החיים, ואף להגיע למצב חמור שיתבטא באובדן שיניים. לכן, ברגע שמופיעים תסמיני דלקת חניכיים, יש להגיע בהקדם למרפאה ולקבל טיפול. מהם התסמינים של דלקת חניכיים וכיצד תוכלו לטפל בה אצלנו במרפאה? במאמר זה נדון בנושא.

דלקת חניכיים: מהם התסמינים? ומדוע הדבר מתרחש?

החניכיים מהוות רקמה רכה העוטפת את עצם הלסת האלוויאולרית (עצם המכתש), שבין היתר גם אוחזת בשיניים שלנו. תפקיד החניכיים הוא להפריד בין השיניים, לתמוך בהן ולמנוע חדירת מזהמים לתוך מערכת הדם. דלקת חניכיים היא מצב בו מחוללים פתוגניים בכל זאת הצליחו לחדור, ודבר זה גורם למערכת החיסון הממוקמת ברקמה זו להגיב בצורה חריפה. במקרה של דלקת חניכיים תסמינים נפוצים הם:

  • חניכיים נפוחות וכואבות
  • חניכיים בעלות צבע אדום כהה, במקום ורוד-אדום של חניכיים בריאות
  • דימום מהחניכיים בזמן צחצוח שיניים או אכילת מזון קשה
  • רגישות לחום ולקור באופן כללי, ולא כזה ששמור אך ורק לשן או שיניים בודדות
  • ריח רע מהפה

לרוב, דלקת חניכיים מופיעה עקב זיהום חיידקי ומוחמרת כאשר מדובר על נשים בהריון, אנשים מעשנים או בעלי שתלים דנטליים.

כיצד ניתן למנוע דלקת חניכיים?

מניעת דלקת חניכיים מתחילה בשמירה על היגיינת הפה, וזה כולל צחצוח שיניים נכון, הקפדה על ניקוי מרווחי השיניים באמצעות חוט דנטלי או מתקני שטיפה שונים וביקור אצל שיננית באופן קבוע. כמו כן, חשוב מאוד לשמור על אורח חיים שמיטיב עם בריאות החניכיים, קרי, הפסקת עישון וצריכת אלכוהול מתונה. בנוסף, ככל שניתן, במקרה של שיקום הפה על ידי כתרים בשיניים, עדיף שהדבר יתבצע ללא מתכות כבדות, אלא באמצעות כתרים שמטרתם למנוע גירוי החניכיים והתפתחות דלקת במקום אשר אינה נובעת מזיהום חיידקי.

 כיצד מטפלים במקרים של דלקת חניכיים?

בוודאי תשמחו לדעת שבמקרה של דלקת חניכיים טיפול הוא דבר אפשרי, ובמרבית המקרים הדבר אינו מסובך מדי. למעשה, כל עוד תגיעו בזמן אל המרפאה, הרופא המטפל יוכל  למנוע את המצב החמור יותר שלה, שהוא מחלת חניכיים (פריודונטיטיס). מצב זה מאופיין בדלקת החודרת עמוק אל תוך רקמת החניכיים ועד העצם האלוויאולרית, וזה גורם בסופו של דבר לצורך בביצוע נסיגת חניכיים טיפול ולצורך במניעת אובדן שיניים. פריודונטיטיס גם אינה מיטיבה עם הבריאות הכללית של הסובלים ממנה, וזאת מאחר שלעיתים סימני הדלקת בחניכיים עלולים לזלוג אל מחזור הדם ולהגביר את הסיכוי לקרישתיות יתר, שבץ מוחי, תסחיפי ריאה ואפילו שבץ מוחי.

אז מה עושים אם דלקת חניכיים? מה בנוגע לטיפול בדלקת חניכיים?

  • טיפול שיננית: מסירה מהשיניים והחניכיים את רובד חיידקי השן ומאפשרת לגוף להחליש את עוצמת הדלקת.
  • הקצעת שורשים: מבוצע ע"י השיננית תחת תנאי הרדמה מקומית של החניכיים. במהלך הטיפול החניכיים עוברות ניקוי עמוק יותר שמטרתו הסרת החיידקים שחדרו לתוכן והסרת סימניה של דלקת חניכיים המופיעה במקום.
  • טיפול אנטיביוטי: כאשר יש חשש כי מדובר על דלקת חניכיים שיכולה לעבור לשכבות העמוקות יותר, עשוי הרופא המטפל להמליץ במקביל לטיפולי השיננית גם על הטיפול האנטיביוטי, המיועד בין היתר להגן על המטופל מפני זיהום סיסטמי עקב חדירת חיידקים לזרם הדם.
  • שטיפה: ניתן לשלב את כל סוגי הטיפולים שהזכרנו כאן יחד עם ביצוע שטיפות של חלל הפה והשיניים באמצעות תכשיר מי פה המכיל בתוכו חומרי חיטוי.

כיצד מטפלים במצב של דלקת חניכיים חמורה מאוד?

כאמור, כמעט כל אדם יסבול מתישהו מהתרחשות של דלקת חניכיים, אך במרבית המקרים הדלקת תהיה על אש קטנה ולא תתפרץ בצורה חמורה. כאשר בכל זאת מתפרצת דלקת חניכיים חמורה, יש צורך להתערב בצורה דחופה במטרה למנוע זיהום סיסטמי, נסיגת חניכיים מהירה ואובדן שיניים.

מה עושים עם דלקת חניכיים חמורה? פונים לאפשרות הכירורגית של ניתוח חניכיים. בהליך זה הרופא המטפל נכנס עמוק יותר לתוך החניכיים ומבצע ניקוי יסודי שלהן, עד לנקודת המגע עם העצם. הרופא גם יכול ליישם במקום חומרים שונים שמשחררים אנטיביוטיקה בצורה מושהית במטרה לוודא כי כל אוכלוסיית החיידקים במקום חוסלה.

במידה ורקמת החניכיים כבר עברה נזק רב מדי עד למצב של נמק, על הרופא המטפל לנקז את המורסה שנוצרה ולהחליף את הרקמה החסרה ברקמה אחרת בתהליך השתלת חניכיים. גם את התהליך הזה, בנוסף לסוגי טיפולי חניכיים נוספים, תוכלו לעבור במרפאתו של ד"ר הכהן – רופא שיניים ברעננה המפעיל מרפאת מומחים מובילה המתמחה בטיפולי שיניים מורכבים מכל הסוגים. מוזמנים ליצור עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים.

דירוג:
5/5
Picture of ד"ר הכהן - רופאי שיניים
ד"ר הכהן - רופאי שיניים

מרפאת שיניים הכהן פעילה מאז 2007 בהנהלת ד"ר יצחק הכהן וד"ר שלומית הכהן, מתמחה בשתליים, יישור שיניים, שיקום הפה ועוד. אצלנו תמצאו שילוב של מקצועיות ברמה גבוהה וחדשנות בתחום רפואת השיניים, הבאה לידי ביטוי במגוון טיפולי שיניים המתבצעים במרפאה.

לקביעת תור >>
המלצות מלקוחות
Orit Zaig
Orit Zaig
קרא עוד
בעקבות המלצה חמה הגעתי לפני כשבוע לדר הכהן בעקבות כאבים, וכבר היום עברתי טיפול כירורגי לא פשוט במרפאה.
אין לי מילים...באמת... חוויה אחרת לגמרי מכל מה שידעתי עד כה אצל רופאי שיניים...אשים בצד את המרפאה( המזמינה...היפה...המאובזרת בטוב טעם ובמיכשור הכי חדשני / מקצועי)את המנהלות מרפאה האדיבות מאודדד, ועוד... ישבתי על כסא המטופלת שעה תמימה... ולא כאב לי כלוםםםםםם. חשתי בטוחה וחשתי ש"רואים " אותי באמת... שמתעניינים בשלומי באמתתת, שמסבירים לי בגובה העיניים תוך כדי התבוננות בצילום און ליין מה נעשה, שדואגים למוזיקה רגועה שתעשה לי טוב( מוזיקה כ"בקשתך) אבל הכי הכי הרגשתי את הרצון האמיתי והכנה של דר כהן לטפל בי באופן הכי מכבד, להתאמץ שלא יכאב חלילה( ולא כאב. נשבעת) שהחרדה עימה הגעתי תומר ב: סומכת!!!!! אז זהו: סומכת. מצאתי אחרי 50 שנה את הרופא שיניים שלי! והוא גם מתוק אמיתי. תודה
תמי פלד חיון
תמי פלד חיון
קרא עוד
ד"ר הכהן שלומית וד"ר הכהן יצחק הם רופאי שיניים הכי מושלמים שהכרתי בחיי ולצערי הכרתי לא מעט.
שניהם מדהימים בכל פרמטר : הם מקצועיים! מסבירי פנים! אדיבים! משרים אווירה רגועה! אמינים! ועוד... האסיסטנטיות והשינניות עילאיות, פקידות הקבלה אדיבות ביותר המרפאה נקייה מאוד. מה עוד אפשר לבקש...
* אם לטפל בשיניים זה רק אצלם.
כל השבט שלנו המונה 6 נפשות מטופלים במרפאה זו, כולנו אוהבים אותם מאוד אך שמחים לא להזדקק לטיפולי שיניים... - בריאות!!!
Shiko Shtiner
Shiko Shtiner
קרא עוד
חוויה מתקנת מכל רופא שיניים שפגשתי, וזה עוד לפני שראיתי את תעודות ההתנדבות בטיפול שיניים לניצולי שואה (כיף לדעת שאתה משלם למי שעוזר למי שהמדינה לא עוזרת לו ), הזיעה הקרה שהיתה מלווה בישיבה על הכסא הנשכב הזה נעלמה ובמקומה אמונה שאתה אצל הרופא שיניים הטוב ביותר.
דר' יצחק גרם לטיפול להיות מרגיע, אמין ומדויק. אין ספק שמצאתי סוף סוף את הרופא שיניים שלי :) אל תתביישו לבחור את הפלייליסט שמתנגן בזמן הסתימה/ניקוי אבן.
שנראה רק בביקורת תקופתית!
צפריר ליברמן
צפריר ליברמן
קרא עוד
טופלתי על ידי דר יצחק.יחס אישי. לא מתנער מאחריות.
במקרים שהיו לי ונדרשו טיפולים מהירים הכניס אותי ללא תור וטיפל בי כמו ענק.היה לי מקרה לפני נסיעה לחול שהגיע במיוחד בשבילי למרפאה.
כול הכבוד רופא מדהים ואישתו שלומית מקסימה ומעורה בכול מה שקורה במרפאה.
Dina Rubin
Dina Rubin
קרא עוד
על המקצועיות ועל החדשנות. על היותו קודם כל בן אדם. רופא מדהים הכי טוב שיש. עברתי השתלת 8 שיניים, תוך כמה שעות יצאתי עם שיניים זמניות וללא כאבים.
אני שחששתי כל חיי מטיפולי שיניים, מצאתי בד"ר יצחק הכהן את הרופא שלי, שאני הכי סומכת עליו ומרגישה אצלו שאני בידיים הטובות ביותר! רופא מדהים, עברתי אצלו חווייה מתקנת.
ממליצה עליו מכל הלב! המרפאה יפה ומצויידת הצוות נהדר וכן רוצה לציין את ד"ר שלומית הכהן, שהיא מקסימה ורופאה נפלאה..
dori aloni
dori aloni
קרא עוד
הגעתי לטיפול במרפאתו של ד״ר יצחק ושלומית הכהן לצורך שני טיפולי שיינים לא פשוטים ( אגב גם השיננית מאד מומלצת ). ד״ר יצחק גילה סבלנות רבה מעל ומעבר למצופה ולסדנרט הקיים , הרגיע , הסביר באופן המקצועי ביותר את מהלך האופרציה בשיתוף ובשקיפות והוריד את סף הלחץ / החרדה למינימום האפשרי , הציוד המקצועי הידיים הנאמנות והטיפול המסור עשו את שלהם . ההרדמה התפוגגה לה … שעתיים אחרי אפס כאבים , אפס תופעות לוואי חזרה מהירה לשיגרה וכל זה באדיבות ובסבלנות אין קץ . ממליץ בחום רב לכל מי שחפץ בטיפול מקצועי אנושי והוגן ברמה הגבוהה ביותר 🙏
Sigal Singer
Sigal Singer
קרא עוד
הגעתי למרפאה של ד"ר יצחק הכהן עם המון חרדות וחששות , אך כבר בטיפול הראשון הבנתי שאני בידיים טובות. ד"ר הכהן מקצוען , רגיש , אכפתי ,פרפקציוניסט וחסר פשרות. אדם אנושי מאוד ועם המון סבלנות. צוות המרפאה אדיב ושירותי ,המרפאה מעוצבת ואסתטית ברמה מאוד גבוהה. אני יכולה להגיד בלב שלם שטיפול שיניים אצל ד"ר יצחק הכהן היא חוויה נעימה וחיובית. ממליצה מאוד. סיגל זינגר
Daniel Ribak
Daniel Ribak
קרא עוד
הגעתי למרפאה בחששות כבדים וחרדות רבות שנים מרופאי שיניים וטיפולי שיניים בכלל. כבר מהרגע הראשון הבנתי שהסגנון הוא אחר ממה שהכרתי, היחס מדהים, משפחתי ונעים בכל מפגש. כעת, לאחר סיום כל הטיפולים, אני יכול לומר שזאת הייתה חוויה מתקנת, החרדות פשוט התפוגגו והטיפול היה מסור, מקצועי ועדין. ממליץ בחום.
ליה פרץ
ליה פרץ
קרא עוד
רוצה בשמחה לשתף : אחרי עשרות שנים של טיפולי שיניים טראומטיים, היגעתי למרפאה שעשתה לי חוויה מתקנת בכל התחומים. מקצועיות, אמינות, נעימות, הכלה, סימפטיות, בתוך מקום עם אנרגיות מדהימות. אז אומר תודה תודה תודה......... מעומק הלב ושעוד רבים כמוני, יהנו מהמרפאה הזאת כמוני!!!
יעל דורון יבין
יעל דורון יבין
קרא עוד
בתור מישהי עם טראומה מרופא שיניים הגעתי למרפאה של ד״ר הכהן וסופסוף אני מרגישה שיש לי כתובת. קודם כל היחס האישי, אין ריח של רופא שיניים והכי חשוב מקצועיות מעל הכל. אני חוזרת שוב ושוב ולא מבטלת ובזכות המקצועיות הרבה נחסכה ממני פרוצדורה מורכבת. ממליצה בחום!!
הקודם
הבא
מעוניינים לחזור לנושא מסויים במאמר? לחצו:
דילוג לתוכן