חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

רגישות בשיניים: מהן הסיבות? וכיצד ניתן למנוע?

רגישות בשיניים

כאשר ישנם כאבים בשיניים, הדבר יכול לנבוע מחור בשן, מחלת חניכיים חריפה או זיהום בשורשי השיניים, אך פעמים רבות מדובר בשיניים שפשוט מגלות רגישות יתר עקב סיבות רבות ומגוונות. רגישות בשיניים היא דבר שרבים מאיתנו עלולים לסבול ממנו מתישהו במהלך החיים, מה שיתבטא בכאבים עזים או מתונים יותר בזמנים שונים של היום, בעיקר סביב פעולות האכילה והשתייה של מאכלים חמים וקרים, אך לא רק. מדוע הדבר קורה? וכיצד ניתן למנוע ולטפל במצב הזה? מיד תבינו.

מה עלול לגרום למקרה של רגישות בשיניים?

לעומת בעיות שיניים חמורות יותר, כגון זיהום של תעלות השורש, רגישות בשיניים אינה מורגשת בזמן שאין אנו מפעילים את השיניים ולמעשה באה לידי ביטוי כאשר אנו:

  • צורכים מאכלים או משקאות ממותקים: לרוב, רגישות בשיניים נובעת עקב קיומו של חור קטן ומיקרוסקופי בשן או עקב פעילות מוגברת של חיידקים שגורמים לשחרור חומצות שונות, שגורמות לגירוי ולרגישות.
  • צורכים מאכלים או משקאות קרים וחמים: כאבים לאחר צריכה של מאכלים או משקאות קרים, נחשבים לתסמין מאוד נפוץ העשויים להעיד על רגישות לקור בשיניים יכולה להתבטא בכאבים בזמן או לאחר אכילה של גלידה, שתיים מים קרים וכו'. גם המקרה ההפוך, של כאבים לאחר שתייה תה או של כל משקה חם אחר, יכול להעיד על רגישות.
  • מנקים את השיניים: הפעלת לחץ רב מידי על השיניים, כגון בזמן שימוש בקיסמים, חוט דנטלי ואפילו בזמן צחצוח, אף הם יכולים לגרום להופעת כאבים בשל רגישות, שחולפים מיד לאחר מכן.
  • מבצעים פעולות כדוגמת לעיסה חזקה מידי, מתחילים טיפול יישור שיניים שקוף או גשר ועוד.

כל אלו יכולים לגרום לקיומה של תחושות בשיניים ועקב כך להוביל לכאבים. יש לציין, כי רגישות בשיניים יכולה להיות מורגשת בשן אחת בלבד, בשיניים סמוכות ולעיתים אף בכל הלסת. לכן חשוב מאוד שתנהלו מעין "יומן" של הכאבים בשיניים שלכם, על מנת שתוכלו לשתף עם רופא השיניים שלכם אילו שיניים כואבות לכם בדיוק, מתי התופעות מתרחשות ומהי עוצמתן.

רגישות בשן: מדוע היא מתרחשת?

על מנת להבין מדוע נוצר מצב של רגישות בשן, חשוב ראשית כל להבין כיצד בנויות השיניים שלנו. ובכן, כל שן שלנו כוללת חלקים שבהם עוברים כלי דם ועצבים תחושתיים אך גם חלקים נוספים שאין בהם תחושה. החלק העליון ביותר, כותרת השן, הינו חזק במיוחד אבל בו אין תחושה והוא מחפה על השכבות שמתחתיו, הדנטין ושורשי השיניים שבהם עצבים תחושתיים רבים, שאחראיים בין היתר על תחושת הכאב. במידה ועצבים אלו מופעלים, הכאבים לא יאחרו מלהגיע ומה שמפעיל אותם הוא למעשה כל מה שתואר לעיל – שינויי חום וקור, זיהומים חיידקיים, הפעלת לחץ וכו'.

כאשר מצב השיניים והחניכיים הינו תקין, עצבים אלו מוגנים ומבודדים, אינם מושפעים בקלות ולא נגרמים כאבים עקב חשיפה לגורמים שצוינו. הם כן הופכים להיות חשופים ורגישים במקרים הבאים:

  • נסיגת חניכיים: לחניכיים שלנו תפקיד מרכזי בבריאות השן. כאשר החניכיים נסוגות לאחור (בשל מחלות חניכיים, גיל, עישון, כתר שאינו מתאים וכו') נחשף צוואר השן שמכיל בתוכו את השורשים והם משדרים כאב כתוצאה מחשיפה לתנאים השונים.
  • חריקת שיניים: פעולה זו גורמת לשחיקה של כותרות השיניים וחשיפת הדנטין לגירויים. תופעה זו רווחת גם בקרב מי שמצחצח בצורה אגרסיבית מידי שפוגעת בזגוגית השן וחושפת את שכבת הדנטין.
  • אחרי טיפול שיננית: השיננית מסירה מוקדי הצטברות אבנית בקו החניכיים על מנת למנוע את נסיגתן. אלא שנוכחות האבנית מבודדת את צוואר השיניים מפני הגירויים השונים וכאשר היא מוסרת, הדבר עשוי להתבטא ברגישות והופעת כאבים.

רגישות בשיניים יכולה לנבוע גם לאחר טיפולי שיניים שונים, ביניהם סתימות, טיפולי שורש, הרמת סינוס וניתוחי חניכיים, שיכולים לגרום לרגישות מסוימת, לרוב זמנית וחולפת, בחניכיים ושורשי השיניים.

כיצד ניתן למנוע ולטפל?

ברוב המקרים, ניתן למנוע ולטפל במצבי רגישות בשיניים על ידי שמירה על היגיינת הפה, ביקורים סדירים אצל השיננית (שתמליץ לכם גם על משחות שיניים שמתאימות לשיניים  רגישות) ושימוש נכון במברשת השיניים ובחוט דנטלי. מעבר לזאת, נמליץ לכם שבכל הרגשה של כאב כלשהו בשיניים, אל תחכו ופשוט תגיעו לרופא השיניים שלכם לאבחון, שכן ייתכן כי מדובר בבעיה אקוטית שבה חייבים לטפל לפני שתחמיר את מצב השיניים עוד יותר. ראוי לציין, כי אנו במרפאת ד"ר יצחק ושלומית הכהן מספקים לכם טיפים לשמירה על בריאות השיניים ומבצעים טיפולים נוספים, מלבד הטיפולים המורכבים יותר, כדוגמת הלבנת שיניים.

דירוג:
5/5
Picture of ד"ר הכהן - רופאי שיניים
ד"ר הכהן - רופאי שיניים

מרפאת שיניים הכהן פעילה מאז 2007 בהנהלת ד"ר יצחק הכהן וד"ר שלומית הכהן, מתמחה בשתליים, יישור שיניים, שיקום הפה ועוד. אצלנו תמצאו שילוב של מקצועיות ברמה גבוהה וחדשנות בתחום רפואת השיניים, הבאה לידי ביטוי במגוון טיפולי שיניים המתבצעים במרפאה.

לקביעת תור >>
המלצות מלקוחות
Orit Zaig
Orit Zaig
קרא עוד
בעקבות המלצה חמה הגעתי לפני כשבוע לדר הכהן בעקבות כאבים, וכבר היום עברתי טיפול כירורגי לא פשוט במרפאה.
אין לי מילים...באמת... חוויה אחרת לגמרי מכל מה שידעתי עד כה אצל רופאי שיניים...אשים בצד את המרפאה( המזמינה...היפה...המאובזרת בטוב טעם ובמיכשור הכי חדשני / מקצועי)את המנהלות מרפאה האדיבות מאודדד, ועוד... ישבתי על כסא המטופלת שעה תמימה... ולא כאב לי כלוםםםםםם. חשתי בטוחה וחשתי ש"רואים " אותי באמת... שמתעניינים בשלומי באמתתת, שמסבירים לי בגובה העיניים תוך כדי התבוננות בצילום און ליין מה נעשה, שדואגים למוזיקה רגועה שתעשה לי טוב( מוזיקה כ"בקשתך) אבל הכי הכי הרגשתי את הרצון האמיתי והכנה של דר כהן לטפל בי באופן הכי מכבד, להתאמץ שלא יכאב חלילה( ולא כאב. נשבעת) שהחרדה עימה הגעתי תומר ב: סומכת!!!!! אז זהו: סומכת. מצאתי אחרי 50 שנה את הרופא שיניים שלי! והוא גם מתוק אמיתי. תודה
תמי פלד חיון
תמי פלד חיון
קרא עוד
ד"ר הכהן שלומית וד"ר הכהן יצחק הם רופאי שיניים הכי מושלמים שהכרתי בחיי ולצערי הכרתי לא מעט.
שניהם מדהימים בכל פרמטר : הם מקצועיים! מסבירי פנים! אדיבים! משרים אווירה רגועה! אמינים! ועוד... האסיסטנטיות והשינניות עילאיות, פקידות הקבלה אדיבות ביותר המרפאה נקייה מאוד. מה עוד אפשר לבקש...
* אם לטפל בשיניים זה רק אצלם.
כל השבט שלנו המונה 6 נפשות מטופלים במרפאה זו, כולנו אוהבים אותם מאוד אך שמחים לא להזדקק לטיפולי שיניים... - בריאות!!!
Shiko Shtiner
Shiko Shtiner
קרא עוד
חוויה מתקנת מכל רופא שיניים שפגשתי, וזה עוד לפני שראיתי את תעודות ההתנדבות בטיפול שיניים לניצולי שואה (כיף לדעת שאתה משלם למי שעוזר למי שהמדינה לא עוזרת לו ), הזיעה הקרה שהיתה מלווה בישיבה על הכסא הנשכב הזה נעלמה ובמקומה אמונה שאתה אצל הרופא שיניים הטוב ביותר.
דר' יצחק גרם לטיפול להיות מרגיע, אמין ומדויק. אין ספק שמצאתי סוף סוף את הרופא שיניים שלי :) אל תתביישו לבחור את הפלייליסט שמתנגן בזמן הסתימה/ניקוי אבן.
שנראה רק בביקורת תקופתית!
צפריר ליברמן
צפריר ליברמן
קרא עוד
טופלתי על ידי דר יצחק.יחס אישי. לא מתנער מאחריות.
במקרים שהיו לי ונדרשו טיפולים מהירים הכניס אותי ללא תור וטיפל בי כמו ענק.היה לי מקרה לפני נסיעה לחול שהגיע במיוחד בשבילי למרפאה.
כול הכבוד רופא מדהים ואישתו שלומית מקסימה ומעורה בכול מה שקורה במרפאה.
Dina Rubin
Dina Rubin
קרא עוד
על המקצועיות ועל החדשנות. על היותו קודם כל בן אדם. רופא מדהים הכי טוב שיש. עברתי השתלת 8 שיניים, תוך כמה שעות יצאתי עם שיניים זמניות וללא כאבים.
אני שחששתי כל חיי מטיפולי שיניים, מצאתי בד"ר יצחק הכהן את הרופא שלי, שאני הכי סומכת עליו ומרגישה אצלו שאני בידיים הטובות ביותר! רופא מדהים, עברתי אצלו חווייה מתקנת.
ממליצה עליו מכל הלב! המרפאה יפה ומצויידת הצוות נהדר וכן רוצה לציין את ד"ר שלומית הכהן, שהיא מקסימה ורופאה נפלאה..
dori aloni
dori aloni
קרא עוד
הגעתי לטיפול במרפאתו של ד״ר יצחק ושלומית הכהן לצורך שני טיפולי שיינים לא פשוטים ( אגב גם השיננית מאד מומלצת ). ד״ר יצחק גילה סבלנות רבה מעל ומעבר למצופה ולסדנרט הקיים , הרגיע , הסביר באופן המקצועי ביותר את מהלך האופרציה בשיתוף ובשקיפות והוריד את סף הלחץ / החרדה למינימום האפשרי , הציוד המקצועי הידיים הנאמנות והטיפול המסור עשו את שלהם . ההרדמה התפוגגה לה … שעתיים אחרי אפס כאבים , אפס תופעות לוואי חזרה מהירה לשיגרה וכל זה באדיבות ובסבלנות אין קץ . ממליץ בחום רב לכל מי שחפץ בטיפול מקצועי אנושי והוגן ברמה הגבוהה ביותר 🙏
Sigal Singer
Sigal Singer
קרא עוד
הגעתי למרפאה של ד"ר יצחק הכהן עם המון חרדות וחששות , אך כבר בטיפול הראשון הבנתי שאני בידיים טובות. ד"ר הכהן מקצוען , רגיש , אכפתי ,פרפקציוניסט וחסר פשרות. אדם אנושי מאוד ועם המון סבלנות. צוות המרפאה אדיב ושירותי ,המרפאה מעוצבת ואסתטית ברמה מאוד גבוהה. אני יכולה להגיד בלב שלם שטיפול שיניים אצל ד"ר יצחק הכהן היא חוויה נעימה וחיובית. ממליצה מאוד. סיגל זינגר
Daniel Ribak
Daniel Ribak
קרא עוד
הגעתי למרפאה בחששות כבדים וחרדות רבות שנים מרופאי שיניים וטיפולי שיניים בכלל. כבר מהרגע הראשון הבנתי שהסגנון הוא אחר ממה שהכרתי, היחס מדהים, משפחתי ונעים בכל מפגש. כעת, לאחר סיום כל הטיפולים, אני יכול לומר שזאת הייתה חוויה מתקנת, החרדות פשוט התפוגגו והטיפול היה מסור, מקצועי ועדין. ממליץ בחום.
ליה פרץ
ליה פרץ
קרא עוד
רוצה בשמחה לשתף : אחרי עשרות שנים של טיפולי שיניים טראומטיים, היגעתי למרפאה שעשתה לי חוויה מתקנת בכל התחומים. מקצועיות, אמינות, נעימות, הכלה, סימפטיות, בתוך מקום עם אנרגיות מדהימות. אז אומר תודה תודה תודה......... מעומק הלב ושעוד רבים כמוני, יהנו מהמרפאה הזאת כמוני!!!
יעל דורון יבין
יעל דורון יבין
קרא עוד
בתור מישהי עם טראומה מרופא שיניים הגעתי למרפאה של ד״ר הכהן וסופסוף אני מרגישה שיש לי כתובת. קודם כל היחס האישי, אין ריח של רופא שיניים והכי חשוב מקצועיות מעל הכל. אני חוזרת שוב ושוב ולא מבטלת ובזכות המקצועיות הרבה נחסכה ממני פרוצדורה מורכבת. ממליצה בחום!!
הקודם
הבא
מעוניינים לחזור לנושא מסויים במאמר? לחצו:
דילוג לתוכן