חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

שחיקת שיניים: מה זה אומר ואיך להימנע ממנה?

שחיקת שיניים: מה זה אומר ואיך להימנע ממנה?

השיניים שלנו נועדו לשרת אותנו נאמנה לאורך שנים רבות, והן בנויות במיוחד עבור משימה זו. לאורך הזמן, ולעיתים גם עקב אורח חיים, השיניים עשויות להישחק, ולהגיע עד לרמה קריטית בה מתחילים להופיע כאבים ועולה הצורך בטיפולים דחופים. מהי בדיוק שחיקת שיניים? ממה ההיא נגרמת? לאילו תופעות היא גורמת? וכיצד ניתן להימנע מכך? בכתבה זו נענה על כל השאלות.

שחיקת שיניים: מה הכוונה?

כל שן בפה שלנו מורכבת משכבות שונות, ולכל אחת מן השיניים פונקציונליות משלה. על מנת לפשט את הדברים, נפריד בין השכבה החיצונית ביותר של השן, שכבת האמייל, שנועדה להגן על השכבה שמתחתיה (הדנטין, ואף על השכבה העמוקה יותר), מוך השן, שכבה שמכילה עצבים תחושתיים וכלי דם. שכבת האמייל חזקה ביותר ואין בה עצבים תחושתיים או כלי דם, היא אינה מתחדשת והיא באה במגע יום יומי עם העולם החיצון. משום שכך, הביטוי שחיקת שיניים מיוחס אך ורק לשכבה זו, כיוון שהיא נוטה להישחק ולהצטמצם בנפחה עם הזמן.

קצב שחיקת שיניים הינו פקטור של הרכב האמייל, והוא מוכתב גנטית, אך גם אורח החיים יכול לגרום לפגיעה. כך למשל, אי-ביצוע צחצוח שיניים נכון או בצורה אגרסיבית מדי, חריקת שיניים, אי-שמירה על היגיינה אוראלית וצריכת יתר של מזונות ומשקאות חומציים. גורמים נוספים שיכולים להשפיע על קצב שחיקת שיניים הם שימוש לאורך זמן בתרופות מסוג "NSAIDS", מחלת ריפלוקס פעילה, יובש בפה ועוד.

למה גורמות שיניים שחוקות?

כאמור, כאשר השיניים שלנו נשחקות, שכבת האמייל מצטמצמת בהדרגה. בנקודה מסוימת, שיניים שחוקות כבר הופכות להיות סימפטומטיות, וזאת בשל העובדה שגורמים פיזיקליים או כימיים שונים מצליחים להגיע אל שכבת הדנטין, שלעומת שכבת האמייל היא כוללת גם עצבים. תופעה זו באה לידי ביטוי בהופעת תסמינים שונים כדוגמת שיניים רגישות לחום ולקור והופעת כאבים לאחר צריכת משקאות ממותקים. שיניים שחוקות יכולות להיות גם רגישות יותר להתרחשות כאבים לאחר טיפולי שיניים כדוגמת טיפול שורש, יישום סתימות גדולות בפה ואפילו לאחר טיפולים שגרתיים אצל השיננית.

יש לציין, כי גם עצמות הלסת שלנו נוטות להישחק עם הזמן, מה שגורם לצורך בביצוע טיפולי חניכיים, תזוזת שיניים וכמו כן הופעת רגישויות שונות. חשוב מאוד לעבור אבחון מסודר שיבדיל בין שחיקת שיניים לבין נסיגת עצם ובמידת הצורך לטפל בבעיה באופן ממוקד, למשל באמצעות ביצוע הרמת סינוס.

אנו במרפאת ד"ר הכהן מתמחים בביצוע טיפולי שיניים מתקדמים ומציעים אותם במחירים המשתלמים ביותר. גם עבור פרוצדורות דוגמת הלבנת שיניים או יישור שיניים שקוף מחיר הטיפולים יהיה נוח ובנוסף לכך אנו מציעים פריסת תשלומים נוחה ללא ריבית.

 

שחיקת שיניים: מה זה אומר ואיך להימנע ממנה?

חשוב לשמור על תחזוקת השיניים בכל גיל

כיצד מונעים שחיקת שיניים?

כיוון שאורח החיים מהווה גורם משמעותי ביותר שתורם להתרחשות שיניים שחוקות, נושא המניעה נמצא בעיקר בידיים שלכם. ראשית כל, יש להגיע לביקורים סדירים אצל השיננית, אשר אמורה לשים לב שמתחילה שחיקה של שכבת האמייל ולדווח לכך לרופא השיניים להמשך אבחון. מעבר לכך, על-מנת למנוע שחיקת שיניים, יש לצחצח שיניים בצורה נכונה ולא אגרסיבית, להימנע מצריכה מוגזמת של משקאות ממותקים ומאכלים חומציים, להשתמש במי-פה על בסיס פלואוריד, לטפל במקרים של חריקת שיניים (באמצעות סד ביתי, טיפולי בוטוקוס ואחרים) ולהתייעץ עם רופא השיניים באשר לתרופות אותם אתם נוטלים על בסיס קבוע, כיוון שייתכן שהן מחריפות את הבעיה.

היבט חשוב נוסף במטרה למנוע מצב של שיניים שחוקות הוא לא להשתמש בתכשירים שונים שאינם הומלצו לכם ע"י רופא השיניים, ביניהם ניתן למצוא תכשירים ביתיים להלבנת שיניים בשיטת "עשה זאת בעצמך", הכנת משחות שיניים לפי סרטונים ביוטיוב ושאר תופעות שאינן רצויות. זכרו, האמייל היא אינה שכבה שמתחדשת ועל כן יש לשמור עליה ולא להפעיל עליה כוחות חזקים מדי או לחשוף אותה לחומרים כימיים שיכולים להמיס אותה. בכל שאלה או ספק, אנא פנו אל השיננית או רופא השיניים שלכם ותוכלו להימנע מתופעת שחיקת שיניים בצורה נכונה ולאורך זמן רב ככל שניתן. ראוי לציין, כי אנו במרפאת ד"ר יצחק ושלומית הכהן מציעים טיפולים נוספים כדוגמת הלבנת שיניים, וזאת בנוסף לטיפולים המורכבים יותר.

דירוג:
5/5
Picture of ד"ר הכהן - רופאי שיניים
ד"ר הכהן - רופאי שיניים

מרפאת שיניים הכהן פעילה מאז 2007 בהנהלת ד"ר יצחק הכהן וד"ר שלומית הכהן, מתמחה בשתליים, יישור שיניים, שיקום הפה ועוד. אצלנו תמצאו שילוב של מקצועיות ברמה גבוהה וחדשנות בתחום רפואת השיניים, הבאה לידי ביטוי במגוון טיפולי שיניים המתבצעים במרפאה.

לקביעת תור >>
המלצות מלקוחות
Orit Zaig
Orit Zaig
קרא עוד
בעקבות המלצה חמה הגעתי לפני כשבוע לדר הכהן בעקבות כאבים, וכבר היום עברתי טיפול כירורגי לא פשוט במרפאה.
אין לי מילים...באמת... חוויה אחרת לגמרי מכל מה שידעתי עד כה אצל רופאי שיניים...אשים בצד את המרפאה( המזמינה...היפה...המאובזרת בטוב טעם ובמיכשור הכי חדשני / מקצועי)את המנהלות מרפאה האדיבות מאודדד, ועוד... ישבתי על כסא המטופלת שעה תמימה... ולא כאב לי כלוםםםםםם. חשתי בטוחה וחשתי ש"רואים " אותי באמת... שמתעניינים בשלומי באמתתת, שמסבירים לי בגובה העיניים תוך כדי התבוננות בצילום און ליין מה נעשה, שדואגים למוזיקה רגועה שתעשה לי טוב( מוזיקה כ"בקשתך) אבל הכי הכי הרגשתי את הרצון האמיתי והכנה של דר כהן לטפל בי באופן הכי מכבד, להתאמץ שלא יכאב חלילה( ולא כאב. נשבעת) שהחרדה עימה הגעתי תומר ב: סומכת!!!!! אז זהו: סומכת. מצאתי אחרי 50 שנה את הרופא שיניים שלי! והוא גם מתוק אמיתי. תודה
תמי פלד חיון
תמי פלד חיון
קרא עוד
ד"ר הכהן שלומית וד"ר הכהן יצחק הם רופאי שיניים הכי מושלמים שהכרתי בחיי ולצערי הכרתי לא מעט.
שניהם מדהימים בכל פרמטר : הם מקצועיים! מסבירי פנים! אדיבים! משרים אווירה רגועה! אמינים! ועוד... האסיסטנטיות והשינניות עילאיות, פקידות הקבלה אדיבות ביותר המרפאה נקייה מאוד. מה עוד אפשר לבקש...
* אם לטפל בשיניים זה רק אצלם.
כל השבט שלנו המונה 6 נפשות מטופלים במרפאה זו, כולנו אוהבים אותם מאוד אך שמחים לא להזדקק לטיפולי שיניים... - בריאות!!!
Shiko Shtiner
Shiko Shtiner
קרא עוד
חוויה מתקנת מכל רופא שיניים שפגשתי, וזה עוד לפני שראיתי את תעודות ההתנדבות בטיפול שיניים לניצולי שואה (כיף לדעת שאתה משלם למי שעוזר למי שהמדינה לא עוזרת לו ), הזיעה הקרה שהיתה מלווה בישיבה על הכסא הנשכב הזה נעלמה ובמקומה אמונה שאתה אצל הרופא שיניים הטוב ביותר.
דר' יצחק גרם לטיפול להיות מרגיע, אמין ומדויק. אין ספק שמצאתי סוף סוף את הרופא שיניים שלי :) אל תתביישו לבחור את הפלייליסט שמתנגן בזמן הסתימה/ניקוי אבן.
שנראה רק בביקורת תקופתית!
צפריר ליברמן
צפריר ליברמן
קרא עוד
טופלתי על ידי דר יצחק.יחס אישי. לא מתנער מאחריות.
במקרים שהיו לי ונדרשו טיפולים מהירים הכניס אותי ללא תור וטיפל בי כמו ענק.היה לי מקרה לפני נסיעה לחול שהגיע במיוחד בשבילי למרפאה.
כול הכבוד רופא מדהים ואישתו שלומית מקסימה ומעורה בכול מה שקורה במרפאה.
Dina Rubin
Dina Rubin
קרא עוד
על המקצועיות ועל החדשנות. על היותו קודם כל בן אדם. רופא מדהים הכי טוב שיש. עברתי השתלת 8 שיניים, תוך כמה שעות יצאתי עם שיניים זמניות וללא כאבים.
אני שחששתי כל חיי מטיפולי שיניים, מצאתי בד"ר יצחק הכהן את הרופא שלי, שאני הכי סומכת עליו ומרגישה אצלו שאני בידיים הטובות ביותר! רופא מדהים, עברתי אצלו חווייה מתקנת.
ממליצה עליו מכל הלב! המרפאה יפה ומצויידת הצוות נהדר וכן רוצה לציין את ד"ר שלומית הכהן, שהיא מקסימה ורופאה נפלאה..
dori aloni
dori aloni
קרא עוד
הגעתי לטיפול במרפאתו של ד״ר יצחק ושלומית הכהן לצורך שני טיפולי שיינים לא פשוטים ( אגב גם השיננית מאד מומלצת ). ד״ר יצחק גילה סבלנות רבה מעל ומעבר למצופה ולסדנרט הקיים , הרגיע , הסביר באופן המקצועי ביותר את מהלך האופרציה בשיתוף ובשקיפות והוריד את סף הלחץ / החרדה למינימום האפשרי , הציוד המקצועי הידיים הנאמנות והטיפול המסור עשו את שלהם . ההרדמה התפוגגה לה … שעתיים אחרי אפס כאבים , אפס תופעות לוואי חזרה מהירה לשיגרה וכל זה באדיבות ובסבלנות אין קץ . ממליץ בחום רב לכל מי שחפץ בטיפול מקצועי אנושי והוגן ברמה הגבוהה ביותר 🙏
Sigal Singer
Sigal Singer
קרא עוד
הגעתי למרפאה של ד"ר יצחק הכהן עם המון חרדות וחששות , אך כבר בטיפול הראשון הבנתי שאני בידיים טובות. ד"ר הכהן מקצוען , רגיש , אכפתי ,פרפקציוניסט וחסר פשרות. אדם אנושי מאוד ועם המון סבלנות. צוות המרפאה אדיב ושירותי ,המרפאה מעוצבת ואסתטית ברמה מאוד גבוהה. אני יכולה להגיד בלב שלם שטיפול שיניים אצל ד"ר יצחק הכהן היא חוויה נעימה וחיובית. ממליצה מאוד. סיגל זינגר
Daniel Ribak
Daniel Ribak
קרא עוד
הגעתי למרפאה בחששות כבדים וחרדות רבות שנים מרופאי שיניים וטיפולי שיניים בכלל. כבר מהרגע הראשון הבנתי שהסגנון הוא אחר ממה שהכרתי, היחס מדהים, משפחתי ונעים בכל מפגש. כעת, לאחר סיום כל הטיפולים, אני יכול לומר שזאת הייתה חוויה מתקנת, החרדות פשוט התפוגגו והטיפול היה מסור, מקצועי ועדין. ממליץ בחום.
ליה פרץ
ליה פרץ
קרא עוד
רוצה בשמחה לשתף : אחרי עשרות שנים של טיפולי שיניים טראומטיים, היגעתי למרפאה שעשתה לי חוויה מתקנת בכל התחומים. מקצועיות, אמינות, נעימות, הכלה, סימפטיות, בתוך מקום עם אנרגיות מדהימות. אז אומר תודה תודה תודה......... מעומק הלב ושעוד רבים כמוני, יהנו מהמרפאה הזאת כמוני!!!
יעל דורון יבין
יעל דורון יבין
קרא עוד
בתור מישהי עם טראומה מרופא שיניים הגעתי למרפאה של ד״ר הכהן וסופסוף אני מרגישה שיש לי כתובת. קודם כל היחס האישי, אין ריח של רופא שיניים והכי חשוב מקצועיות מעל הכל. אני חוזרת שוב ושוב ולא מבטלת ובזכות המקצועיות הרבה נחסכה ממני פרוצדורה מורכבת. ממליצה בחום!!
הקודם
הבא
מעוניינים לחזור לנושא מסויים במאמר? לחצו:
דילוג לתוכן