חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

עששת: מה זה בדיוק? וכיצד מטפלים בה?

עששת

אחת הסיבות העיקריות להרס ואובדן שיניים היא עששת. מדובר במחלה זיהומית המתחילה בהרס הרקמות הקשות של השיניים, ובמידה ולא פונים לטיפול בזמן, היא מתקדמת לתוך שורשי השיניים ומשם לכיוון עצמות הלסת, וזה עלול להוביל לבעיות חמורות עוד יותר. 

מה זה בדיוק עששת? מהם התסמינים שלה ואיך היא נראית? 

מדוע חשוב לטפל בה וכיצד באפשרותנו לעשות זאת אצלנו במרפאת ד"ר הכהן? מייד תגלו את כל התשובות.

 

מה זה בדיוק עששת? ומה גורם לה להופיע?

השיניים שלנו בנויות ממספר שכבות שבין היתר כוללות את הקשות יותר – אמייל ודנטין. אלו השכבות הנפגעות בשלב הראשוני של עששת. מה שגורם להיווצרות העששת הוא פעילותם של חיידקים שונים על גבי השיניים היוצרת תנאים חומציים מיקרוסקופיים הגורמים להמסה הדרגתית של השיניים ולהרס שלהן. ההרס מתחיל במה שנקרא  היווצרות "חור בשיניים" והולך ומתקדם עם הזמן. 

ישנם מספר חיידקים שיכולים לגרום לכך, ביניהם Streptococcus mutans, Lactobacillus ועוד. מה שמגביר את הסיכוי לעששת ואת התפתחותם של אותם חיידקים הוא אי שמירה על היגיינת הפה העלולה להוביל לצורך בטיפולים בריאותיים ואסתטיים כמו הלבנת שיניים, צחצוח שיניים לקוי או חלקי ואי הגעה לטיפולי שיננית בצורה סדירה. יש לציין כי לעיתים הנטייה לפתח עששת שיניים מוכתבת גם על ידי הגנטיקה שלנו, כלומר, מבנה והרכב השיניים וגם הרכב הרוק וקצב הפרשתו.

 

מהם התסמינים של עששת?

אם שאלתם את עצמכם איך נראית עששת, הרי שהדבר תלוי בשלבי ההתקדמות שלה. בשלבים הראשונים, לא תמיד הסימנים יראו כלפי חוץ ולא תרגישו תסמינים כלשהם, אך לעיתים עשויה להופיע נקודה בצבע חום או לבן על גבי השן. ככל שהמחלה מתקדמת יותר, כך מתחילים להופיע תסמינים שונים הכוללים כאבים בזמן אכילה או שתיית משקאות קרים, ריח רע מהפה, התפתחות מוגלה לבנה סביב השיניים, הופעת כתמים חומים על גבי השיניים ובמצבים המתקדמים יותר גם חורים גדולים בשיניים. 

במקרה של עששת תסמינים נוספים יכולים להופיע, חמורים יותר, אם היא לא מטופלת בזמן. הדבר יכול להתבטא בנפיחות או אדמומיות בחניכיים, בכאבים מתחת לשיניים עקב הזדהמות שורש השן ובכאבים בלסת המעידים על דלקת מפושטת יותר. כמו כן, ייתכן כי העששת תגרום לנסיגת חניכיים, וכי אנחנו יכולים לבצע עבורכם תיקון נסיגת חניכיים ללא ניתוח. למעשה, כל שינוי בתחושה בשיניים או במראה שלהן צריך להדליק אצלכם נורה אדומה ולגרום לכם ללכת להיבדק אצל רופא השיניים שלכם. 

 

הטיפול במקרי עששת אצל מבוגרים

עששת בשן אצל מבוגרים מחייבת טיפול בהקדם האפשרי, וזאת לפני שייגרם נזק חמור יותר לשורשים, העשוי לבוא לידי ביטוי בהיווצרות נמק, פגיעה בעצמות הלסת ואובדן שיניים. הטיפול במקרי עששת אצל מבוגרים מתחיל בצילום רנטגן של השיניים שמטרתו לזהות את כל מוקדי הנזקים ואת עומק החורים. ככל שמדובר בשלבים התחלתיים ומדובר בנזק לשכבת האמייל או הדנטין בלבד, ניתן לסתום את החורים ע"י סתימות, לבנות או שחורות, כתלות במיקום ובגודל החורים. 

אם מדובר על עששת שחדרה עמוק יותר, אין מנוס מלבד ביצוע טיפול שורש מלא ושיקום השיניים על ידי יישום כתרים. במקרים בהם הנזק רב מדי, יש לבצע עקירה ולאחר מכן השתלת שיניים. כמובן שאת כל הפרוצדורות הללו תוכלו לעבור בצורה מקצועית אצלנו במרפאת ד"ר הכהן ע"י מיטב המומחים.

 

הטיפול במקרי עששת אצל ילדים

באופן לא מפתיע, למעלה מ-40% מהילדים סובלים ממקרי עששת בדרגת חומרה כזו או אחרת. הדבר נובע עקב שיניהם שעדיין לא סיימו להתפתח בצורה המלאה ועקב הרגלים לא נכונים של צחצוח שיניים. עוד סיבה להתפתחות עששת אצל ילדים היא הצריכה עתירת הסוכר שלהם, בין אם מדובר בממתקים, שתייה ממותקת ואפילו חלב אם ותחליפי חלב. במקרה של ילדים עם עששת טיפול מוצלח הוא כזה שמבוצע בזהירות יתרה, תוך שימוש בגז מרגיע (גז צחוק), שכן חשוב לא רק להסיר את העששת אלא גם לא לגרום לילדים טראומה בשל כאב הטיפול, שתשפיע עליהם בהמשך ותמנע מהם להגיע לטיפולי שיניים הכרחיים נוספים.

במהלך הטיפול מסיר הרופא המטפל את שכבות העששת, ובהתאם לממצאים בצילומי ההדמיה מטופלות השיניים שנפגעו כתוצאה מסתימות, טיפול שורש וכתרים. יש לציין כי במקרה של עששת שאינה חמורה מידי ושבה נוצרה פגיעה בשכבת האמייל בלבד, ניתן לסייע לשן להחלים באמצעות תהליך הקרוי רה-מינרליזציה, בו מתבצע ניסיון להחזרת המינרלים הנדרשים לתוך השן. טיפול בעששת ילדים בשיטה זו מבוצע באמצעות פלואוריד, שמסייע בקשירת מלחי סידן לתוך אמייל השן. 

 

פונים אל מרפאת ד"ר הכהן ומעלימים את העששת!

כמו שבוודאי הבנתם, עששת היא אינה גזירה משמיים וניתן לטפל בה במגוון שיטות יעילות. כל שעליכם לעשות הוא לפנות אלינו, מרפאת ד"ר הכהן, במטרה לקבל טיפול מקצועי ע"י מיטב המומחים שלנו. מלבד טיפולים נגד עששת תוכלו לקבל מאיתנו גם טיפולים נוספים, דוגמת יישור שיניים, השתלות שיניים, הרמת סינוס וטיפולי חניכיים. אז אם אתם גרים באזור השרון ורוצים לבצע טיפול יעיל, מוזמנים לפנות אלינו, רופא שיניים ברעננה, אל מרפאת השיניים של ד"ר הכהן. מוזמנים ליצור איתנו קשר ולקבל את כל הפרטים.

דירוג:
5/5
Picture of ד"ר הכהן - רופאי שיניים
ד"ר הכהן - רופאי שיניים

מרפאת שיניים הכהן פעילה מאז 2007 בהנהלת ד"ר יצחק הכהן וד"ר שלומית הכהן, מתמחה בשתליים, יישור שיניים, שיקום הפה ועוד. אצלנו תמצאו שילוב של מקצועיות ברמה גבוהה וחדשנות בתחום רפואת השיניים, הבאה לידי ביטוי במגוון טיפולי שיניים המתבצעים במרפאה.

לקביעת תור >>
המלצות מלקוחות
Orit Zaig
Orit Zaig
קרא עוד
בעקבות המלצה חמה הגעתי לפני כשבוע לדר הכהן בעקבות כאבים, וכבר היום עברתי טיפול כירורגי לא פשוט במרפאה.
אין לי מילים...באמת... חוויה אחרת לגמרי מכל מה שידעתי עד כה אצל רופאי שיניים...אשים בצד את המרפאה( המזמינה...היפה...המאובזרת בטוב טעם ובמיכשור הכי חדשני / מקצועי)את המנהלות מרפאה האדיבות מאודדד, ועוד... ישבתי על כסא המטופלת שעה תמימה... ולא כאב לי כלוםםםםםם. חשתי בטוחה וחשתי ש"רואים " אותי באמת... שמתעניינים בשלומי באמתתת, שמסבירים לי בגובה העיניים תוך כדי התבוננות בצילום און ליין מה נעשה, שדואגים למוזיקה רגועה שתעשה לי טוב( מוזיקה כ"בקשתך) אבל הכי הכי הרגשתי את הרצון האמיתי והכנה של דר כהן לטפל בי באופן הכי מכבד, להתאמץ שלא יכאב חלילה( ולא כאב. נשבעת) שהחרדה עימה הגעתי תומר ב: סומכת!!!!! אז זהו: סומכת. מצאתי אחרי 50 שנה את הרופא שיניים שלי! והוא גם מתוק אמיתי. תודה
תמי פלד חיון
תמי פלד חיון
קרא עוד
ד"ר הכהן שלומית וד"ר הכהן יצחק הם רופאי שיניים הכי מושלמים שהכרתי בחיי ולצערי הכרתי לא מעט.
שניהם מדהימים בכל פרמטר : הם מקצועיים! מסבירי פנים! אדיבים! משרים אווירה רגועה! אמינים! ועוד... האסיסטנטיות והשינניות עילאיות, פקידות הקבלה אדיבות ביותר המרפאה נקייה מאוד. מה עוד אפשר לבקש...
* אם לטפל בשיניים זה רק אצלם.
כל השבט שלנו המונה 6 נפשות מטופלים במרפאה זו, כולנו אוהבים אותם מאוד אך שמחים לא להזדקק לטיפולי שיניים... - בריאות!!!
Shiko Shtiner
Shiko Shtiner
קרא עוד
חוויה מתקנת מכל רופא שיניים שפגשתי, וזה עוד לפני שראיתי את תעודות ההתנדבות בטיפול שיניים לניצולי שואה (כיף לדעת שאתה משלם למי שעוזר למי שהמדינה לא עוזרת לו ), הזיעה הקרה שהיתה מלווה בישיבה על הכסא הנשכב הזה נעלמה ובמקומה אמונה שאתה אצל הרופא שיניים הטוב ביותר.
דר' יצחק גרם לטיפול להיות מרגיע, אמין ומדויק. אין ספק שמצאתי סוף סוף את הרופא שיניים שלי :) אל תתביישו לבחור את הפלייליסט שמתנגן בזמן הסתימה/ניקוי אבן.
שנראה רק בביקורת תקופתית!
צפריר ליברמן
צפריר ליברמן
קרא עוד
טופלתי על ידי דר יצחק.יחס אישי. לא מתנער מאחריות.
במקרים שהיו לי ונדרשו טיפולים מהירים הכניס אותי ללא תור וטיפל בי כמו ענק.היה לי מקרה לפני נסיעה לחול שהגיע במיוחד בשבילי למרפאה.
כול הכבוד רופא מדהים ואישתו שלומית מקסימה ומעורה בכול מה שקורה במרפאה.
Dina Rubin
Dina Rubin
קרא עוד
על המקצועיות ועל החדשנות. על היותו קודם כל בן אדם. רופא מדהים הכי טוב שיש. עברתי השתלת 8 שיניים, תוך כמה שעות יצאתי עם שיניים זמניות וללא כאבים.
אני שחששתי כל חיי מטיפולי שיניים, מצאתי בד"ר יצחק הכהן את הרופא שלי, שאני הכי סומכת עליו ומרגישה אצלו שאני בידיים הטובות ביותר! רופא מדהים, עברתי אצלו חווייה מתקנת.
ממליצה עליו מכל הלב! המרפאה יפה ומצויידת הצוות נהדר וכן רוצה לציין את ד"ר שלומית הכהן, שהיא מקסימה ורופאה נפלאה..
dori aloni
dori aloni
קרא עוד
הגעתי לטיפול במרפאתו של ד״ר יצחק ושלומית הכהן לצורך שני טיפולי שיינים לא פשוטים ( אגב גם השיננית מאד מומלצת ). ד״ר יצחק גילה סבלנות רבה מעל ומעבר למצופה ולסדנרט הקיים , הרגיע , הסביר באופן המקצועי ביותר את מהלך האופרציה בשיתוף ובשקיפות והוריד את סף הלחץ / החרדה למינימום האפשרי , הציוד המקצועי הידיים הנאמנות והטיפול המסור עשו את שלהם . ההרדמה התפוגגה לה … שעתיים אחרי אפס כאבים , אפס תופעות לוואי חזרה מהירה לשיגרה וכל זה באדיבות ובסבלנות אין קץ . ממליץ בחום רב לכל מי שחפץ בטיפול מקצועי אנושי והוגן ברמה הגבוהה ביותר 🙏
Sigal Singer
Sigal Singer
קרא עוד
הגעתי למרפאה של ד"ר יצחק הכהן עם המון חרדות וחששות , אך כבר בטיפול הראשון הבנתי שאני בידיים טובות. ד"ר הכהן מקצוען , רגיש , אכפתי ,פרפקציוניסט וחסר פשרות. אדם אנושי מאוד ועם המון סבלנות. צוות המרפאה אדיב ושירותי ,המרפאה מעוצבת ואסתטית ברמה מאוד גבוהה. אני יכולה להגיד בלב שלם שטיפול שיניים אצל ד"ר יצחק הכהן היא חוויה נעימה וחיובית. ממליצה מאוד. סיגל זינגר
Daniel Ribak
Daniel Ribak
קרא עוד
הגעתי למרפאה בחששות כבדים וחרדות רבות שנים מרופאי שיניים וטיפולי שיניים בכלל. כבר מהרגע הראשון הבנתי שהסגנון הוא אחר ממה שהכרתי, היחס מדהים, משפחתי ונעים בכל מפגש. כעת, לאחר סיום כל הטיפולים, אני יכול לומר שזאת הייתה חוויה מתקנת, החרדות פשוט התפוגגו והטיפול היה מסור, מקצועי ועדין. ממליץ בחום.
ליה פרץ
ליה פרץ
קרא עוד
רוצה בשמחה לשתף : אחרי עשרות שנים של טיפולי שיניים טראומטיים, היגעתי למרפאה שעשתה לי חוויה מתקנת בכל התחומים. מקצועיות, אמינות, נעימות, הכלה, סימפטיות, בתוך מקום עם אנרגיות מדהימות. אז אומר תודה תודה תודה......... מעומק הלב ושעוד רבים כמוני, יהנו מהמרפאה הזאת כמוני!!!
יעל דורון יבין
יעל דורון יבין
קרא עוד
בתור מישהי עם טראומה מרופא שיניים הגעתי למרפאה של ד״ר הכהן וסופסוף אני מרגישה שיש לי כתובת. קודם כל היחס האישי, אין ריח של רופא שיניים והכי חשוב מקצועיות מעל הכל. אני חוזרת שוב ושוב ולא מבטלת ובזכות המקצועיות הרבה נחסכה ממני פרוצדורה מורכבת. ממליצה בחום!!
הקודם
הבא
מעוניינים לחזור לנושא מסויים במאמר? לחצו:
דילוג לתוכן