הרמת סינוס פתוחה – כל מה שצריך לדעת על הפרוצדורה

הרמת סינוס פתוחה

כאשר מטופל מעוניין לעבור השתלת שיניים ממוחשבת אבל סובל מחוסר עצם קיצוני בעצם הלסת העליונה שלו, לא ניתן להחדיר את השתלים הדנטליים ביעילות ומבלי לגרום בסיכוי גבוה לסיבוכים שונים. על מנת שבכל זאת תהיה אפשרות לבצע השתלת שיניים יציבה וחזקה, יש לדאוג להשלמת החוסר בעצם הלסת וזאת על ידי הליך כירורגי הקרוי הרמת סינוס פתוחה. במה בדיוק מדובר? להלן כל המידע.

 

הרמת סינוס פתוחה – למה הכוונה? ובשביל מה צריך את זה?

בדיוק כפי שלא נקדח בורג גדול בתור קיר דק ושברירי, כך אין שום טעם ואף מסוכן לנסות לקדוח שתל דנטלי כאשר לא קיים די חומר בעצמות הלסת של המטופל. מצב זה הינו שכיח ביותר בשתי הלסתות אך הרבה יותר בלסת העליונה ובמיוחד באזור שמעל השיניים האחוריות. הפתרון? ניתוח כזה יכול להתבצע בשתי שיטות – הרמת סינוס פתוחה או סגורה. במהלך ניתוח זה ניתן לעבות את עצם הלסת כך שכן ניתן יהיה להחדיר אליה את השתלים הדנטליים, ובכך לאפשר לאינספור אנשים לזכות בשיניים חדשות בכל זאת.

 

כיצד מבוצע הניתוח?

ניתוח הרמת סינוס בשיטה הפתוחה קיבל את שמו בשל העובדה שיש לפתוח פתח די גדול בצידי החניכיים על מנת להגיע אל חלל הסינוס שמעל העצמות ולהתחיל לבנות עצם לכיוון מעלה (ואם יש צורך, אז גם להרחיב אותה). הניתוח יכול להתבצע בהרדמה מקומית אך גם במלאה ובמהלכו פותח הרופא את הפתח, דרכו הוא מגדיל את הממדים של עצם הלסת למידות הרצויות, תוך שהוא נזהר שלא לפגוע במבנים אנטומיים בחלל הסינוסים ומערות האף. הגדלת ממדי הלסת מתבצעת על ידי השתלת עצם שהמקור שלה יכול להיות מעצם אחרת בגוף של המטופל, תערובת של עצמות בקר מרוסקות או תערובת מלחי סידן. הניתוח נמשך עד שעתיים ולאחריו מועבר המטופל לחדר התאוששות.

הרמת סינוס פתוחה

מה ההבדל בין השיטות?

כאמור, מלבד הרמת סינוס פתוחה, קיימת גם אפשרות לביצוע הניתוח בשיטה הסגורה, וזוהי למעשה הפרוצדורה הפשוטה יותר מבין השתיים. מה ההבדל בין שניהם? ובכן, לעומת ההרמה הפתוחה, את הרמת הסינוס הסגורה מבצעים דרך חתך מהכיוון האנכי של עצם הלסת (מתוך חלל הפה) ולמעשה מדובר באותה הנקודה דרכה יחדיר הרופא את השתל הדנטלי. משום שלא פותחים את החניכיים באותה צורה של ההרמה הפתוחה, השיטה קרויה הרמת סינוס סגורה. הליך זה מתאים כאשר קיים חוסר מינימלי בעצם הלסת אשר קטן מ-5 מ"מ, ההתאוששות ממנו קלה ומהירה יותר ולמעשה ניתן מייד בסופו לבצע את השתלת השיניים בפועל.

התשובה לשאלה האם מתאימה למטופל כלשהו הרמת סינוס פתוחה או סגורה תלויה בממצאים שמתקבלים בעקבות צילומי ההדמיה בתכנון המקדים של הליך השתלת השיניים. כאשר מתגלה כי קיים חוסר עצם גדול מ-5 מ"מ, אין די חומר על מנת לתמוך גם בשתל הדנטלי הקטן ביותר ולכן דבר זה מהווה אינדיקציה להרמת הסינוס הפתוחה. בנוסף, הרופא המטפל מתחשב בעוד גורמים כגון מצב עצם הלסת העליונה בשאר חלקיה, המצב הבריאותי של המטופל, נוכחות או היעדר שיניים סמוכות ועוד.

 

הרמת סינוס פתוחה סיבוכים – קיימים אך נדירים

לא קיים הליך כירורגי שחף לחלוטין מסיבוכים כאלו ואחרים, וגם במקרה של הרמת סינוס פתוחה סיבוכים יכולים להתרחש, אך הדבר נדיר מאוד. הנה כמה דוגמאות לסוגי סיבוכים שכיחים יותר ופחות:
• דימומים מוגברים – הן לאחר הרמת סינוס פתוחה והן לאחר הרמה סגורה, עשויים להופיע דימומים למשך מספר שעות עד ימים. אחד הסיבוכים הוא פציעת הרקמה שעוטפת את הסינוסים ודימום מוגבר שאותו יש לתקן בניתוח המשך.

• זיהומים – מאחר והליך זה כולל חדירה לאזור הסינוסים, חיידקים יכולים לנצל את ההזדמנות ולגרום לזיהומים שונים, אקוטיים או כרוניים בסינוסים. על מנת למנוע זאת עשוי הרופא המטפל להורות למטופל להתחיל ליטול טיפול אנטיביוטי מניעתי טרם הטיפול.
• ניקוב קרום הסינוס – תופעה שיכולה להתרחש במהלך הניתוח עצמו לגרום להפסקתו.
• נמק – סיבוך שנגרם כאשר החומרים המושתלים אינם מביאים ליצירת עצם סביבם ולכן "נחנקים" מפאת היעדר אספקת דם למקום.

בכל מקרה, אצלנו במרפאה תמצאו את מיטב מומחי השתלות השיניים וניתוחי ההרמה המקדימים, כך שהסיכוי לסיבוכים למיניהם קלוש ביותר.

 

הרמת סינוס פתוחה החלמה – הוראות והנחיות מיוחדות

לעומת ניתוח בשיטה הסגורה, לאחר ניתוח בשיטה הפתוחה החלמה לוקחת הרבה יותר זמן ויכולה להימשך בין חודשיים לחצי שנה. במהלך זמן זה, העצם המושתלת תיספג ותוחלף ברקמת עצם שהתפתחה במקום והגדילה את מסת עצם הלסת לממדים הרצויים. לאורך כל התקופה עובר המטופל סדרה של בדיקות הדמיה אשר נועדו לבדוק את הצלחת ההליך ולתזמן את השתלת השיניים במועד הטוב ביותר. על מנת שאכן כך יהיה ותקופת ההחלמה תעבור בהצלחה, יש להיצמד להוראות הרופא שיכולות לכלול:

• טיפול אנטיביוטי – מייד לאחר הטיפול על מנת למנוע זיהומים.
• טיפות אף – בכדי למנוע הצטברות של גודש באזור הסינוסים.
• הנחיות היגיינה – יש לשמור על היגיינת הפה, לצחצח שיניים בצורה טובה, לשטוף עם מי פה ולהימנע מעישון.
• קינוח אף – יש להימנע מכך במשך חודש ימים לפחות על מנת להפחית את הסיכון לדימומים חוזרים ונשנים.

עוד הוראות לאחר הניתוח יכולות לכלול בנוסף גם שימוש בתרופות נוגדות כאבים לפי הצורך, הימנעות מביצוע פעילות ספורטיבית שיכולה לפגוע בחניכיים (למשל, ספורט אקסטרים בשל חשש לחבלות), פרק זמן שבו אסור לצלול או לטוס (מפאת החשש משינוי לחצים באזור הסינוסים שיכול לגרום לדימומים) וכל מקרה לגופו. יש לציין כי במידה והרופא נדרש לפתוח פתח גדול יחסית בחניכיים, ייתכן והוא יבחר להשתמש בתפרים שאינם נמסים. במקרה שכזה יש לוודא כי התפרים נשארים שלמים לאורך כל התקופה (עד לביקורת) ולהגיע להסיר אותם בזמן.

 

הרמת סינוס פתוחה מחיר – יקר יותר אבל הכרחי

כאשר מתברר שיש צורך לבצע הליך מקדים לפני ביצוע השתלת השיניים עצמה, בין אם מדובר על הרמת סינוס פתוחה ובין אם על הרמה סגורה, הדבר מייקר את המחיר, כשניתן לומר כי עבור השיטה הפתוחה מחיר הפרוצדורה יהיה יקר יותר מאשר הרמה סגורה. לא משנה על איזו פרוצדורה נמליץ לכם, אצלנו תמצאו מחירים משתלמים והוגנים, עם אפשרות להסדרי תשלום נוחים ופריסת תשלומים ללא ריבית, הכל כדי שתהיו מרוצים. מוזמנים ליצור עימנו קשר ולשמוע את כל הפרטים.

דילוג לתוכן