הרמת סינוס החלמה – המידע למטופל

הרמת סינוס החלמה

הרמת סינוס נועדה להכין את עצם הלסת שלכם למצב אידיאלי בו היא אכן תוכל לאחוז את השתלים הדנטליים שיושתלו בהשתלת השיניים שלכם. רק עצם לסת חזקה, עבה וארוכה דיו תוכל לקלוט את השתלים הדנטליים המוחדרים לתוכה בצורה חזקה וללא סיבוכים מיותרים, מה שיספק לכם שנים רבות של חיוך מלא בשיניים חדשות ומתפקדות לחלוטין. כמובן שכמו בכל הליך כירורגי גם במקרה של הרמת סינוס החלמה היא דבר נדרש ובשורות הקרובות תקבלו את כל המידע על כך.

 

מה זה בעצם?

כשמדברים על הרמת סינוס מתכוונים למעשה לניתוח מקדים שיש לבצע לעיתים לפני השתלת השיניים עצמה והוא נועד לצרכי הגדלת מימדי עצם הלסת של המטופל על מנת להכין אותה טוב יותר לקליטת השתלים הדנטליים. עצם הלסת (בעיקר זו העליונה) הינה דקה וצרה יחסית ועם השנים היא מצטמקת עוד יותר, נספגת ומקשה עוד יותר על צרכי השתלת השיניים בה. על כל זאת ועוד, אורח חיים, עקירת שיניים במקום ומבנה גנטי, עשויים גם הם לגרום לעצם לסת שאינה בגודל שמאפשר השתלת שיניים.

ניתוח הרמת הסינוס כולל את עיבוי עצם הלסת כלפי מעלה לכיוון הסינוסים שמעליה ומכאן שמו. את ההרמה ניתן לבצע דרך חלל הפה לכיוון מעלה בתהליך שנחשב קל יותר (זוהי הרמת סינוס סגורה – כאשר קיים חוסר עצם של פחות מ-5 מ"מ) או דרך פתח מצד החניכיים ומעל לעצם הלסת, בהליך יותר מורכב ששמור למקרים בהם קיים חוסר עצם קיצוני (זוהי הרמת סינוס פתוחה – כאשר קיים חוסר עצם של יותר מ-5 מ"מ). כפי שתבינו מייד, לכל סוג של הרמת סינוס החלמה שונה לגמרי.

 

הרמת סינוס סגורה החלמה – מהירה ופשוטה יחסית

ההמלצה לבצע הרמת סינוס סגורה היא כאשר יש צורך בתוספת של 2 עד 3 מ"מ בלבד לעצם הלסת. מדובר בהליך פשוט יחסית שנמשך בערך שעה ובמהלכו מעבה הרופא המטפל את עצם הלסת העליונה כלפי מעלה, דרך פתח קטן מתחת לחניכיים. דרך פתח זה גם קודח הרופא המטפל את השתלים לתוך עצם הלסת, פעמים רבות עוד באותו היום ומייד לאחר הרמת הסינוס. מכך ניתן להבין כי לאחר הרמת סינוס סגורה החלמה מהירה צפויה לכם, כזאת שנמשכת בדרך כלל ימים ספורים בלבד. לאורך תקופת ההחלמה אתם עשויים להרגיש מעט כאבים, נפיחות ורגישות באזור החניכיים, ממש כמו לאחר טיפול שורש.

 

הרמת סינוס פתוחה החלמה – הרבה יותר ארוכה ומורכבת

הרמת סינוס פתוחה מהווה פעולה כירורגית יותר מורכבת ומסובכת מאשר זו הסגורה ובהתאם לכך גם ההחלמה ממנה ארוכה וממושכת יותר. משך זמן ההחלמה נע בין שבוע לשבועיים לערך, כאשר בזמן זה אתם עשויים לחוש מעט כאבים, נפיחות באזור החניכיים ולעיתים גם דימומים קלים. לאחר הרמת סינוס פתוחה החלמה טובה ומלאה הינה חשובה ביותר על מנת שבהמשך הדרך, מספר חודשים לאחר מכן, החומרים שהושתלו ייגרמו לצמיחת רקמת עצם טבעית במקומם ותוכל להתבצע השתלת שיניים חזקה ויציבה.

 

ניתוח הרמת סינוס זמן החלמה – עשוי לכלול גם תופעות לוואי

כמו שבוודאי הבנתם, לאחר ניתוח הרמת סינוס זמן החלמה הוא אינו דבר שאמור להטריד אתכם, מאחר והוא לא ארוך מידי. ההחלמה אינה מגבילה מאוד ואינה אמורה לגרום לשינויים מרחיקי לכת בשגרת החיים שלכם. יחד עם זאת, בין אם מדובר בהרמה סגורה ובין אם בפתוחה, זמן ההחלמה עשוי לכלול תופעות לוואי שחשוב שתדעו עליהן מראש:

  • דימום – נפוץ יותר בהרמה הפתוחה ופחות בסגורה. הדימום יכול להתגבר בזמן שמפעילים לחץ על הסינוסים כמו בזמן עיטוש.
  • כאבים – יכולים להיות מורגשים בזמן ההתאוששות מייד לאחר הניתוח ולהתפתח גם בימים שלאחר מכן וניתן לטפל בכך באמצעות תרופות.
  • נפיחות – האזור בו מטפלים בניתוח הרמת סינוס הינו רגיש ביותר ונוטה להתנפח לאחר פגיעה בו. הנפיחות באה לידי ביטוי ברקמת החניכיים וגם בחלקים שמעליה, מסביב לאף ואפילו מתחת לעיניים. נפיחות זו אמורה לחלוף תוך מספר ימים.

על פי רוב תופעות הלוואי אינן קיימות או שהן חולפות במהירות כלעומת שבאו. ועדיין, לאחר ניתוח הרמת סינוס החלמה שכוללת הופעה של תופעות לוואי יכולה לרמז לעיתים על סיבוכים שונים כתוצאה מהניתוח ולכן יש לדווח על כל מקרה של כאבים שאינם מרפים, דימומים ונפיחויות שאינן חולפות תוך מספר ימים. הסיבוכים האפשריים לאחר ניתוחי הרמת סינוס כוללים דימומים מוגברים, זיהומים חריפים בסינוסים, פגיעה בשיניים סמוכות ובמקרים נדירים, מצב שקרוי פיסטולה אורו-אנטראלית (OAF) בו נוזלים מהפה מוצאים דרך לפרוץ ולצאת דרך האף.

 

המלצות שיקלו עליכם במהלך תקופת ההחלמה

כפי שכבר הבהרנו לכם, לאחר הרמת סינוסים זמן החלמה די קצר מחכה לכם, אך הוא יתקצר עוד יותר ככל שתקפידו לשמור על הוראות הרופא מייד לאחר ביצוע ההליך. כמובן שכל מקרה לגופו, אך במרבית המקרים תתבקשו לשמור על ההנחיות הבאות:

  • להיצמד לטיפול התרופתי – אשר עשוי להיות מגוון ולכלול תרופות נוגדות כאב ודלקת, אנטיביוטיקה, מי פה לחיטוי, תרופות למניעת גודש בחלל האף והסינוסים ועוד.
  • לקרר את המקום – באמצעות סד קרח מיוחד שיכין עבורכם הרופא לקירור המקום לאחר הניתוח וזאת למניעת נפיחויות והתפתחות דלקת במקום.
  • ללא עישון ואלכוהול – יש להימנע מעישון וצריכת אלכוהול לפחות 24 שעות מסיום הניתוח.
  • לשמור על ראש מורם בזמן שכיבה – עליכם להקפיד להטות את הראש לזווית של 45 מעלות בזמן השינה למשך שבוע לפחות
  • מניעת הפעלת לחץ על הסינוסים – יש להימנע מספר שבועות עד חודש מביצוע פעילויות שיכולות להפעיל לחץ על הסינוסים, כגון צלילה, טיפוס לגובה וכו'.
  • ללעוס ולאכול נכון – יש לצרוך מזונות רכים בלבד לאורך 24 שעות מסיום הניתוח. לאחר מכן, יש להימנע מלעיסה על אזור זה עד להחלמה מלאה.
  • להגיע לביקורת – עליכם להגיע במועד לביקורת אצל הרופא שיכולה לכלול את הסרת התפרים, לאחר שבוע עד שבועיים מיום הניתוח, אלא אם הרופא השתמש בתפרים שנמסים מעצמם.

בנוסף, ככל שתשמרו טוב יותר על היגיינת הפה, כך ההחלמה שלכם תתקצר מאחר וייווצר חלון הזדמנויות מצומצם יותר להתפתחות זיהומים במקום. למעשה, במקרה של הרמת סינוס החלמה מהירה היא מקרה קלאסי בו הצלחת הטיפול תלויה לא רק במקצועיות של הרופא המטפל אלא גם בשיתוף הפעולה מצידכם כמטופלים. במידה וכך יהיה, השתלים שייקלטו מיידית בהרמה הסגורה או חודשים לאחר מכן בהרמה הפתוחה יהיו חזקים מאוד ויעניקו לכם את האפשרות ליהנות משיניים אסתטיות ותפקודיות לאורך שנים רבות.

דילוג לתוכן